Identification of novel hit molecules against B-Cell Leukemia/Lymphoma-2 (Bcl2)
B-hücreli lösemi /lenfoma-2'ye karşı yeni moleküllerin keşfedilmesi
- Tez No: 535273
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DURDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Kimya, Biology, Bioengineering, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
B-cell leukemia/lymphoma-2 (BCL-2) proteinleri anti-kanser ilaç tasarım çalışmalarında kullanılan önemli onkojenik hedef yapılardan birisidir. Bu çalışmada, BCL2'ye karşı yeni ligant moleküllerinin belirlenmesi amacıyla, hem ligand bazlı hem de yapı temelli teknikler uygulanmıştır. Başlangıçta 212520 küçük molekül Specs SC veritabanından alındı ve MetaCore / MetaDrug platformunda ikili QSAR tabanlı modeller örneğin“kanser-QSAR modeli”kullanılarak tarama gerçekleştirildi. Seçilen moleküller için BCL-2'nin kristal yapısı (Protein Databank ID: 4LXD) ve BCL-2'nin NMR yapısı (Protein Databank ID: 1YSW, 1YSI, 2O2F) hedefe yönelik ilaç tarama yöntemleri (moleküler yerleştirme) kullanılarak test edildi. Bu seçilmiş bileşikler daha sonra BCL2'nin bağlanma cebinde Glide / yüksek verimli sanal taramada (HTVS) kullanıldı. Glide/HTVS'den seçilen yapılar için daha kompleks moleküler yerleştirme protokolleri (Glide / SP, Glide / IFD ve GOLD) uygulanarak doking skorları bilinen inhibitörlerle (pozitif kontrol) karşılaştırıldı. Pozitif kontrollerden daha yüksek doking skorlarına sahip olan ve bilinen çok önemli ligant-rezidü etkileşimlerini koruyan moleküller için moleküler dinamik (MD) simülasyonlar uygulandı Ayrıca, hedefin bağlanma bölgesinde ligand-protein kompleksinin yapısal ve dinamik özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
B-cell leukemia/lymphoma-2 (BCL2) family proteins are one of the important oncogenic targets used in anti-cancer drug designing studies. In this study, in order to identify new hits against BCL2, both ligand- and structure-based techniques were applied. Initially 212520 small molecules were retrieved from Specs SC database and binary QSAR based models from MetaCore/MetaDrug platform were used to screen against a defined therapeutic activity,“cancer”. Crystal structure of BCL-2 (Protein Databank ID: 4LXD) and NMR structure of BCL-2 (Protein Databank ID: 1YSW,1YSI,2O2F) used for target-driven drug screening methods (i.e., molecular docking). These selected compounds were then used in Glide/high throughput virtual screening (HTVS) at the binding pocket of BCL2. Filtered structures were then used in more sophisticated molecular docking protocols (i.e., Glide/SP, Glide/IFD and GOLD); their docking scores were compared with known inhibitors (i.e., positive controls) and selected molecules were considered for molecular dynamics (MD) simulations. Selected hit molecules which are the molecules that have higher docking scores than positive controls and they construct known crucial interactions were used in MD simulations. Moreover, structural and dynamical properties of ligand-protein complex is investigated for better understanding of hit molecules at the binding pocket of the target.