Graflarda zedelenebilirlik ve komşu ayrıt kopma derecesi
Vulnarability and the degree of the neighbour edge rupture about the graphs
- Tez No: 423951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu olan graflar tanıtılmıştır. İkinci bölümde tezi anlamada kolaylık sağlayacak olan bazı temel tanım ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde graflarda zedelenebilirlik tanımı verilmiş ve günümüze kadar çalışılmış zedelenebilirlik parametrelerinin kısa bir özeti yapılmış, graflarda kopma derecesi ve komşu kopma derecesi tanımları ve bu parametrelerin özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde graflarda komşu ayrıt kopma derecesi ile ilgili tanımlar ve özellikler incelenmiş, özel grafların middle grafının komşu ayrıt kopma derecesiyle ilgili yeni teoremler bulunmuş ve ispatları verilmiştir. Son olarak beşinci bölümde tartışmalar ve sonuç kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly consist of five sections. In the first part the graphs which are the subject of this thessis has been introdiced. In the second some fundemental desciriptions and properties have been presented to understand the thesis easily. In the thırd part, the description of the vulnarability of graphs has been introduced and the brief summary of the vulnarability of the parameters which has been studied so far has been presented. In the third par, the degree of the rupture and the descriptions of the degree of neighbour rupture and the properties of these parameters have been introduced. In the fourth part, the degree of the neighbour edge rupture and the descriptions and properities about neighbour edge rupture of the middle graphs have been examined. The middle graphs have been defined and the theories about neighbour edge rupture about middle graphs of spesific graphs have found and proved. Finally; in the fifth part, discussion and conclusion part is given.