Comparison of linear ordinary differential equations solution methods and their applications
Lineer adi diferensiyel denklemler çözüm yöntemlerinin karşılaştırılması ve uygulamaları
  1. Tez No: 423952
  2. Yazar: CANSU AYVAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin ilk bölümünde diferansiyel denklemlerin oluşumundan bahsedilmiş ve ilgili tanımlar verilmiştir. İkinci bölümünde çözüme ulaşmak için gerekli metotlar vardır. Uygulamalı matematikte yöntem farklı tipte operatörler için analitik ve yaklaşık çözümler elde etmede etkili bir prosedürdür. Üçüncü bölümde lineer adi diferansiyel denklemler ile ilgili incelenen makaleler, ve sentezi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise lineer adi diferansiyel denklemlerin ekonomi, biyoloji, mekanik gibi çeşitli alanlarda uygulamaları verilmiştir. Son olarak beşinci bölümde sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section of this thesis, an introduction about the development of differential equation and definitions of the subject are given. In the second chapter, methods that are necessary for reaching the solution of differential equations are given. The method in applied mathematics can be an effective procedure to obtain analytical and approximate solutions for different types of operator. In the third chapter, inspected articles about linear ordinary differential equation, and their synthesis are given. In the fourth chapter, various applications areas of linear ordinary differential equations like economics, biology, mechanics are given. Finally in fifth chapter a conclusion is given.