Sivas bölgesinde çeşitli yaş gruplarında kızamıkçık antikor durumunun araştırılması
The Investigation of rubella Ha-I antibody in various age groups in the Sivas region
- Tez No: 107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM GÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu çalışmada Sivas bölgesi 0-25 yaşları arasındaki şahıslardan toplanan 173 serumda kızamıkçık virusuna karşı bağışıklık durumu sero- lojîk yönden araştırılmıştır. Serumdaki kızamıkçık antikorunun araştırılması HA- 1 deneyi ile yapılmıştır. Kızamıkçık virusuna karşı serumların 128 İnde (% 74:0) HA-I antikoru bulunmuştur. HÂ-I antikoru bulunan serumların % 78.9 unun düşük düzeyde, % 21.1 nin de yüksek düzeyde antikor içerdiği saptanmıştır. Serumların % 26.0 sında kızamıkçık HA-I antikorları bulunamamıştır. Pozitif antikor bulgularının yaş gruplarına dağılımın da farklılıklar bulunmuştur. 0-1 yaş grubunun % 22.5 inde ; 2-6 yaş gru bunun % 73.1 de; 7-11 yaş grubunun % 86.1 inde; 12-15 yaş grubunun % 88.1 inde; 16 yaş ve yukarısı grupta ise % 89.4 ünde kızamıkçık HA-I antikoru bulunmuştur. Yüksek düzeyde antikor bulgularına 0-1 yaş grubunda rastlanmamış; 2-11 yaş grubunda en yüksek düzeyde olmak üzere; diğer gruplarda rastlanmıştır. Bölgemizde 16 yaşına kadar kızamıkçık in- feksiyonunu geçirme oranının yüksek olduğu serolojik olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a serological investigation has been made concer ning the immunity against the rubella virus between 0-25 years making use ©f 173 sera collected from the Sivas Region. The HA-I test was used with a view to determining the rubella antibodies in the sera. It was found that in 128 of the sera (74 %) there were antibodies against the rubella virus. It has been established that of the sera with HA-I antibodies, 78.9 % had a high level of antibodies whereas 21.1 % had a low level of antibo dies. No rubella antibodies could be determined in 28 % of the sera. Differences in the distribution according to the age groups were noted. In the 0-1 age group the rate of the rubella HA-I antibodies was found to be 22.5 %, in the 2-6 age group 73.1 %, In* the 7-11 age group 86.1 %, in the 12-15 age group 88.1 and in the 16 - year or above age group 89.4 %. A high level of antibody findings wasn't encountered in ths 0-1 age group, the highest being in the 2-11 age group; antibodies were also encountered in tha other age groups, tt has been shown serologically that the rate of rubella infection Is high In our region.