Evaluating the comparative efficiency of unit-load third party warehouses using AHP Vand VIKOR
AHP ve VIKOR kullanılarak birim-yük üçüncü parti depoların karşılaştırmalı verimlilik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 423958
  2. Yazar: AYÇA ÇAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda, tedarikçi seçimi dikkatlice üzerinde çalışılmakta olan bir problem olmaktadır. Günümüzün rekabet ortamında, lojistik faaliyetleri içerisinde depolamanın önemi gittikçe artmaktadır. Depoculuk faaliyetlerinin daha kapsamlı bir hale gelmesiyle, üreticiler için üçüncü parti lojistik servis sağlayıcıları bir ihtiyaç haline gelmektedir. Bu çalışma da farklı tedarikçi değerlendirme yöntemleri incelenerek, aynı sektörlerde hizmet veren üç lojistik firmasını ele alınmıştır. Bu tez, çoklu kriterli karar verme modeli üçüncü parti hizmet sağlayıcılarının alternatiflerini oluşturmaktadır. Çok kriterli karar verme problemi olarak değerlendirilebilecek bu problemin çözümünde Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve VIKOR yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı en verimli üçüncü parti depo firmasını seçmektir. Sürecin değerlendirilmesi detayları ile gösterilmiştir. Veriler, Türkiye'de tanınmış lojistik şirketlerinden alınmıştır. Altı ana kriter uygulama için tespit edilmiştir. Bunlar“pazar”,“kalite”,“operasyonel”,“yapı”,“hizmet”ve“sosyal sorumluluk ya da yeşil projeler”dir. Görünüşe göre, depo seçimi nicel ve nitel faktörleri de içeren çoklu kriterli bir sorundur. Çalışmada, çıktılar karşılaştırıldı ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The selection of supplier has become attentively studied problem over the past several years. In today's competitive environment, among the logistic activities, the importance of warehousing is increasing day by day. With warehousing activities becoming wider and wider in scope, third party logistics service providers became a necessity for manufacturers. In this study, different supplier measuring methods have been used to evaluate three logistics companies that offer services from same sector. In this thesis, a multi-criteria decision model for evaluation of third party service providers' alternatives has been created. Analytic Hierarchy Process (AHP) and VIKOR methods have been used for evaluating and ranking the suppliers. The aim of this study is selection of the best efficient third party warehouse. The details of evaluating process have been shown. The data is taken from well-known logistic companies in Turkey. The six different main criteria have been detected for application. These are“market”,“quality”,“operational”,“constructional”,“service”and“social responsibility or green project”. Apparently, warehouse selection is a multi-criteria problem that includes both quantitative and qualitative factors. The outcomes has been compared and discussed in this study.