2013–2014 yılları arasında Osmaniye'de ölçülen toplam ışınım ve ultraviolet ışınım verilerin analizi
Analysises of total and UV radiation data measured in Osmaniye between 2013 and 2014 years
  1. Tez No: 423966
  2. Yazar: ÖZGÜR TOKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde birim yüzeye gelen günlük global toplam ışınımın bilinmesi önemlidir. Bu çalışmada, güneşten gelen toplam ışınımı ve UV bileşenini ölçmek amacıyla OKÜMERLAB (Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Merkezi Laboratuvarı: 37.04227 N; 36.22134 E, Osmaniye/Türkiye) binasının çatı katına yerleştirilen Eppley Black and White Pyranometer (Model 8-48) ve Eppley Total Ultraviolet Radiometer (TUVR) ölçüm cihazları kullanılmıştır. Bir yıl boyunca (Mayıs 2013 – Nisan 2014) dakikalık olarak milivolt cinsinden alınan veriler 16 kanallı MS6D dataloggler kullanılarak kaydedilmiş ve daha sonra tüm veriler kişisel bir bilgisayar yardımıyla saatlik, günlük ve aylık olarak W/m2 cinsinden enerji birimine dönüştürülmüştür. Yatay yüzeye gelen toplam global ışınım ve UV bileşeni 1662322.88 W/m2 ve 64579.62 W/m2olarak hesaplanmıştır. Günlük toplam global güneş ışınımının ve UV bileşeninin aylık ortalama değerleri sırasıyla 4755.43 W/m2 ve 180.9 W/m2 olarak ölçülmüştür. Ayrıca, günlük ortalama global güneş ışınımı ve UV bileşeni 396.29 W/m2 ve 15.03 W/m2 olarak bulunmuştur. En yüksek toplam ışınım ve UV ışınım değerleri haziran ayında 528.33W/m2 ve 22.48 W/m2 olarak ölçülürken en düşük toplam ve UV ışınım değerleri sırasıyla 201.23 W/m2 7.99 W/m2 olarak Aralık ayında ölçülmüştür. Sonuç olarak, Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde bulunan Osmaniye ilinin iyi bir güneş enerji potansiyeline sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is important to know the daily global solar radiation coming surface unit in developing countries like Turkey. In this study, Eppley Black and White Pyranometer (Model 8-48) and Eppley Total Ultraviolet Radiometer (TUVR) instruments located on the roof of OKUMERLAB (Central Laboratory of Osmaniye Korkut Ata University: 37.04227 N; 36.22134 E, Osmaniye/Turkey) were used to measure solar global radiation and UV component of the solar radiation, respectively. The datareceived inminutes in terms of millivolts during one year period (May 2013 to April 2014) were recorded using a MS6D 16-channel data logger and then were converted to energy unit as hourly, daily and monthly in terms of W/m2 using a personal computer. Daily total global radiation on a horizontal surface was calculated to be 1662322.88 W/m2 and its UV component to be 64579.62 W/m2. Values of monthly average of daily global solar radiation and its UV component were measured to be 4755.43 W/m2 and 180.9 W/m2, respectively.It was also found that the average daily total radiation and the UV radiation were to be 396.29 W/m2 and 15.03W/m2, respectively. While the highest global solar radiation and its UV component were obtained in June to be 528.33W/m2 and 22.48 W/m2, the lowest values were obtained in December to be 201.23 and 7.99 W/m2. As a result, it can be say that Osmaniye city on the Mediterranean region of Turkey has a good solar energy potential.