Karışık donörlü makrosiklik grup ihtiva eden yeni bir ftalosiyanin sentezi ve metal iyon bağlama özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of a novel phthalocyanine containing mixed-donor macrocycles and its metal-ion binding properties
  1. Tez No: 423974
  2. Yazar: ÖZGÜR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ZEKİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, 18 üyeli karışık donörlü makrosikliklerin periferal olarak bağlı olduğu metalsiz ftalosiyanin ve metalli ftalosiyaninlerin sentezini bildirmektedir. Makrosiklik ligand ve ftalosiyanin türevlerinin spektroskopik ve metal iyon bağlama özellikleri incelenmiştir. Bu amaç için, metalsiz ftalosiyanin ve metalli ftalosiyanin bileşiklerinin elektronik absorpsiyon spektrumları DMF ve THF içerisinde alınmıştır. Ag(I), Hg(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II), Ni(II), Pb(II) ve Co(II) gibi metal pikratlarının sulu fazdan organik faza taşınımı, makrosiklik ligand ve metalli ftalosiyanin bileşikleri kullanılarak sıvı sıvı ekstraksiyonu yöntemi ile çalışılmıştır. Elde edilen yeni bileşiklerin yapıları, elementel analiz, 1H NMR, 13C NMR, IR, UV-Vis ve kütle spektral verileri kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study describes the synthesis of a metal-free phthalocyanine and metallophthalocyanines peripherally substituted by macrocycles of 18-membered with mixed donor atom sets. The spectroscopic and metal ion binding properties of macrocyclic ligand and its phthalocyanine derivatives have been examined. For these purposes, electronic absorption properties for metal-free phthalocyanines and metallophthalocyanines were studied in dimethylformamide and tetrahydrofuran. The liquid-liquid extraction of metal picrates such as Ag(I), Hg(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II), Ni(II), Pb(II) and Co(II) from aqueous phase to the organic phase was carried out using macrocyclic ligand and metallophthalocyanines. All new compounds were characterized by a combination of elemental analysis and 1H NMR, 13C NMR, IR, UV-Vis and MS spectral data.