Nükleer modeller ile deforme çekirdeklerin açıklanması ve tesir kesitlerinin hesaplanması
Explanation of deformed nuclei with nuclear models and calculation of cross sections
  1. Tez No: 423975
  2. Yazar: SELVER BUYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, nükleer modeller ve bu modeller ile çekirdeklerin simetrik hareketleri açıklandı. Hangi çekirdeklerin deformasyona uğradığı belirtilerek deforme çekirdeklerin kollektif hareketleri ve titreşim modları belirtildi. Çekirdeklerde deformenin artmasıyla çekirdeklerin potansiyelleri, kararlı olduğu durumlar ve çekirdeklerin dönme hareketlerinden dolayı bulundukları durumlar belirlendi. Bazı deforme çekirdeklerin tesir kesitleri Tel ve ark. tarafından (n, p), (n, 2n) ve (n, 𝛼) reaksiyonları için geliştirilen asimetri bağımlı tesir kesit formüllerinden hesaplandı. Bu hesaplamalardan elde edilen değerler ile literatürdeki deneysel değerler karşılaştırıldı. Genel olarak teorik hesaplamalar ile deneysel veriler arasında başarılı bir uyumun olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, nuclear models and the symmetric movements of the nuclei by these models were explained. The collective movements of the deformed nuclei and vibration modes were stated by determining which nuclei have deformation. With increasing the deformation of the nuclei, their potentials, the stable states and the states due to the rotation movements of these nuclei were detected. The cross sections of some deformed nuclei were calculated using the cross section formulas developed for (n, p), (n, 2n) ve (n, 𝛼) reactions by Tel at al., which depends on asymmetry term. These calculated results and the experimental values from the literature were compared. Consequently, the theoretical results and experimental data were found to be in good agreement.