Sihirli hedef çekirdeklerdeki nükleer reaksiyonların yarı–ampirik tesir kesiti formülleri ile araştırılması
Investigation of reactions cross-sections for targed magic nuclei with using new evaluated semi-empirical formula
  1. Tez No: 423977
  2. Yazar: MERVE SONAY ERZİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada çekirdeğin Kabuk(Shell) Modeli kullanan ve çekirdek reaksiyon tesir kesitleri için oluşturulan formüllerle hesaplamalar yapılmıştır. Yeni deneysel değerler kullanılarak Tel ve arkadaşları tarafından çekirdek kabuk modeli ve asimetri parametresi s =(N-Z)/A 'de göz önüne alınarak, yeni bir deneysel (n,p) reaksiyon tesir kesiti formülü geliştirilmiştir. Tel ve arkadaşlarının geliştirmiş olduğu tesir kesiti için yeni deneysel (n,p), (n,2n) ve (n,) formüller ve yeni deneysel sonuçları göz önüne alan, sihirli hedef çekirdekler (2,8,20,28,50,82,126) için araştırılacaktır. Tesir kesiti incelenmesinde kullanılan modelden elde edilen sonuçlar literatürdeki benzer çalışmaların teorik ve deneysel sonuçları ile karşılaştırılmıştır ve birçoğunun uyum içinde olduğu görülmüştür. Hesaplamalarda genel olarak hafif çekirdeklerin tesir kesitlerinin incelenmesinde kütle numarasına bağlı olarak düzensiz değerler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the calculations was made with formula used in shell model of nucleus and composed of cross-sections model of nucleus. Using new experimental values and considering shell model of nucleus and asymmetry parameter s=(N-Z)/A, it was evaluated a new experimental (n,p) cross section formula which is obtained by TEL and his colleagues. For cross-section formula developed by TEL and his colleagues regarding as new experimental formula (n,p), (n,2n), (n,) and new experimental results, Target Magic Nuclei (2,8,20,28,50,82,126) will be researched. The results obtained from the model which is used in the examination of cross section has been compared with the theoretical and experimental results of other similar studies in literature and many of them were seen to be in excellent agreement. In this calculations, it was observed irregular values depending on the mass number in generally the examination of cross section of light nucleus.