Osmaniye ili için yatay düzleme gelen güneş radyasyon tahminininde yeni model geliştirilmesi
Establishing new model for predicting the global solar radiation on horizontal surface in Osmaniye
  1. Tez No: 423991
  2. Yazar: YASİN ALPEREN GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YANIKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir bölgeye ait güneş enerjisi uygulamalarında tasarlanacak bir sistem için, güneş ışınım verileri ve bileşenleri, en önemli parametrelerdendir. Güneş ışınım verilerinin ölçülmesi ve bulunması çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Bundan dolayı güneş ışınım verilerinin olmadığı yerlerde geçerli bir korelasyon gerçekleştirilerek güneş ışınım verileri belirlenebilmektedir. Bu çalışmada, literatürdeki yatay yüzeye gelen güneş ışınım modelleri incelenmiş, üniversite kampüsünde kurulan meteorolojik ölçüm cihazından (vantage PRO2) alınan veriler kullanılarak Osmaniye'de yatay yüzeye gelen güneş ışınımı için yeni bir model geliştirilmiştir. Meteorolojik ölçüm cihazı 20 m yükseğe kurulmuş ve ışınım verileri 21.06.2012 tarihinden 21.06.2013 tarihine kadar 5 er dakikalık zaman aralığında alınmıştır. Alınan ölçüm verileri sonucunda Osmaniye ili için güneş enerjisi potansiyelini belirlemek amacı ile yeni bir model geliştirilmiş ve daha önce ışınım verileri kullanılarak elde edilmiş farklı dokuz modelle karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada, Osmaniye için yatay yüzeye gelen anlık global güneş ışınımı, basit bir hesaplama yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve ölçülen ile hesaplanan değerlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Böylece Osmaniye'nin yatay düzleme gelen global güneş radyasyonunun tahmin edilmesinde en iyi yaklaşım modeli elde edilmiştir. Ayrıca modellerin performans analizlerini göstermek için ortalama sapma hatası (MBE), karekök hatası (RMSE) ve ortalama bağıl hatası (MRE) istatistiksel test yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, güneş ışınım verilerinin tahmininde oldukça kabul edilebilir düzeyde görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Solar radiation data and its components are one of the most important parameters for the system designed for solar energy applications in a certain region. In most cases, it is nearly impossible to find and measure solar radiation data. Thus, in places in which there is no solar radiation data, it is possible to determine solar radiation by carrying out a valid correlation. In this study, solar radiation models on the horizontal surface have been investigated and by making use of the data gathered from the meteorological measurement device (vantage PRO2) established in the university campus of Osmaniye Korkut Ata, a new model for the global solar radiation on horizontal surface in Osmaniye has been developed. At the beginning of the study, meteorological measuring device was established in 20 m high and solar radiation data were obtained in five-minute time interval from 09.09.2012 to 09.09.2013. Taking the measured data into consideration, a new model has been developed to determine the solar energy potential in Osmaniye, and nine different models have been compared with each other by using radiation data previously collected. In this study, instantaneous global solar radiation on horizontal surface of Osmaniye has been determined by using simple calculation method and a comparison of measured and calculated values has been made. Therefore, the best approach model in the estimation of global solar radiation on the horizontal surface of Osmaniye has been determined. Moreover, with a view to showing performance analysis of models, the statistical testing methods such as mean absolute percentage errors (MAPE), mean absolute bias error (MABE), root mean square error (RMSE) were used. The results reveal that a new model seems highly acceptable for predicting the solar radiation in Osmaniye.