Coğrafi bilgi sistemleri ve çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak sanayi alanları için uygun yer belirleme: Osmaniye ili örneği
Determination of optimal locations for industrial areas using geographic information systems and multi criteria decision making methods: A case study of Osmaniye province
- Tez No: 928171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sanayi gelişmiş her ülkenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Ülkemizin yüzölçümüne göre sanayi alanı oranı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi gelişmiş ülkelerin gerisinde olduğu için yeni sanayi alanları belirlenmelidir. Sanayi alanları belirlenirken sürdürülebilir kalkınma çerçevesince hareket edilmelidir. Sürdürülebilir kalkınma, günümüz ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesinden ödün verilmemesidir. Sürdürülebilir kalkınmanın üç bileşeni bulunmaktadır: iktisadi, sosyal ve çevresel. Bu bileşenler uyumlu olduğu sürece sürdürülebilir kalkınma sistemi düzen içerisinde işleyebilir.“Coğrafi Bilgi Sistemleri Ve Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri Kullanılarak Sanayi Alanları İçin Uygun Yer Belirleme: Osmaniye İli Örneği”isimli bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri ile birlikte Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak uygun sanayi alanları bulunmuştur. Öncelikli olarak on bir adet kriter uzman görüşü alınarak belirlenmiş olup bu kriterler şunlardır: fay hatlarına uzaklık, milli park ve doğa koruma alanlarına uzaklık, akarsulara yakınlık, göllere yakınlık, limanlara yakınlık, demiryollarına yakınlık, karayollarına yakınlık, eğim, yerleşime yakınlık, trafolara yakınlık, enerji nakil hatlarına yakınlık. Belirlenen kriterlere ait kriter ağırlıkları uzman görüşüne göre Analitik Hiyerarşi Prosesi sonucu belirlenmiştir. Bu kriterler ve kriter ağırlıkları Coğrafi Bilgi Sistemleri yazılımı kullanılarak birleştirilmiş ve Osmaniye İline ait uygun sanayi alanları belirlenmiştir. Oluşturulan harita ile Osmaniye İli Çevre Düzeni Planında sanayi alanı olarak belirlenen yerler Zonal İstatistik kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial development is an indispensable part of every industrialized country. Due to the low proportion of industrial land relative to its land area, Turkey lags behind developed countries such as the European Union (EU) countries and the United States (USA). Therefore, new industrial areas should be identified. When determining industrial areas, the framework of sustainable development should be followed. Sustainable development refers to meeting the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their own needs. Sustainable development has three components: economic, social, and environmental. As long as these components are in harmony, the system of sustainable development can operate in an orderly manner. In this study titled“ Determination of Optimal Locations for Industrial Areas Using Geographic Information Systems and Multi Criteria Decision Making Methods: A Case Study of Osmaniye Province,”suitable industrial areas have been identified using Geographic Information Systems along with the Analytical Hierarchy Process (AHP), one of the Multi-Criteria Decision-Making methods. Initially, eleven criteria were determined based on expert opinions, and these criteria are as follows: distance from fault lines, distance from national parks and nature conservation areas, proximity to rivers, proximity to lakes, proximity to ports, proximity to railways, proximity to highways, slope, proximity to settlements, proximity to transformers, and proximity to energy transmission lines. The criteria weights were determined using the Analytical Hierarchy Process, based on expert opinion. These criteria and their weights were combined using Geographic Information Systems (GIS) software, and suitable industrial areas for Osmaniye Province were identified. The resulting map was compared with the industrial areas designated in the Osmaniye Provincial Environmental Plan using Zonal Statistics.