Türkiye'de yayılış gösteren Dryomys nitedula (Pallas, 1779) türünün (Rodentia:Gliridae) nükleer gen beta-fibrinojen (BFIBR) ile genetik varyasyonlarının belirlenmesi
Determining the levels of genetic variation inferred from nuclear gene beta-fibrinogen (BFIBR) in Dryomys nitedula (Pallas, 1779) species (Rodentia:Gliridae) from Turkey
  1. Tez No: 424002
  2. Yazar: BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN KANKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Zooloji, Biotechnology, Genetics, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Orman Yediuyuru (Dryomys nitedula), Doğu Avrupa, Balkanlar ve Asya'nın batısında yayılış gösteren Gliridae familyasına ait bir kemirici türüdür. Yediuyurların taksonomisi aşırı benzer kafatası morfolojisi ve dış post renklenmesi nedeniyle problemlidir. Bu çalışmada ilk defa nükleer DNA'nın Beta Fibrinojen İntron 7 (β-fibint7) gen bölgesinin 700 bp uzunluğundaki bir bölgesi kullanılarak, orman yediuyuru için filogenetik hipotez oluşturulmuştur. Bu çalışmada bazıları kriptik türleri temsil eden üç ana klad tanımlanmıştır. Klad A Trakya populasyonlarını (D. n. wingei), Klad B Anadolu populasyonlarını (D. n. phrygius), Klad C Kuzey ve Güney Doğu Populasyonlarını (D. pictus veya D. n. tichomirowi) içermektedir. Bu çalışmada muhtemel tür veya alttür olabilecek bazı populasyonlarda tanımlanamayan çeşitlilik belirlendi.
Özet (Çeviri)
The forest dormouse (Dryomys nitedula) is a species of rodent in the family Gliridae found in eastern Europe, the Balkans and parts of western Central Asia. Their taxonomy is problematic due to extensive similarity in external color pattern and skull morphology in Turkey. We present the first phylogenetic hypothesis for the forest dormouse (D. nitedula) based on 700 base pairs of nuclear DNA beta fibrinogene intron 7 gene region (β-fibint7). We recognize three major clades within Dryomys nitedula in Turkey, indicating some of these taxa can be cryptic species. Clade A assembles most populations from Thrace (D. n. wingei), Clade B contains populations from Anatolia (D. n. phrygius), and Clade C includes population from North-east Anatolia and South Eastern Anatolia (D. pictus or D. n. tichomirowi). We detected unrecognized diversity in some populations (Artvin population) suggesting putative species or subspecies.