Türkiye'de yayılış gösteren Dryomys nitedula (Pallas, 1779) Türünün (Rodentia:Gliridae) NADH dehidrojenaz 1 (ND1) mitokondriyal gen bölgesindeki genetik varyasyonlarının belirlenmesi
Determining the levels of genetic variation inferred from mitochondrial gene NADH dehydrogenase 1 (ND1) in Dryomys nitedula (Pallas, 1779) (Rodentia:Gliridae) from Turkey
- Tez No: 424003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN KANKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Zooloji, Biotechnology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Dryomys cinsi Orman yediuyurunun moleküler filogenisi mitokondriyal DNA'nın NADH dehidrojenaz I gen bölgesi kullanılarak çalışılmış ve iki alternatif hipotez test edilmiştir: (i) Dryomys nitedula türü alttür içermez ve Türkiye'de geniş bir yayılışa sahiptir; alternatif olarak (ii) D. nitedula kompleks bir türdür ve çok sayıda alttüre sahiptir. Sekans dizilerinin Maksimum likelihood, Neighbour joining ve Network filogenetik analizleri yapılmıştır. Mitokondriyal veriler Türkiye'de D. nitedula türü içinde pek çok alttür olduğunu desteklemiştir. Mitokondriyal veriler, Trakya populasyonu Anadolu populasyonu arasında gen akışının olmadığını ve her iki grubun yüksek düzeyde farklılaştığını destekleyen Allozim analizi verileriyle uygun bulunmuştur. Bu tez çalışma sonuçları Türkiye'de Trakya'da D. n. wingei ve Batı Anadolu'da D. n. phrygius olmak üzere iki alttür bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We present a molecular phylogeny of forest dormouse belonging to the genus Dryomys, based on partial sequences of mitochondrially encoded NADH dehydrogenase I gene (NDI) to examine two alternative hypotheses: (i) Dryomys nitedula is a single subspecies, widely distributed species in Turkey, or (ii) D. nitedula is a species complex and have a lot of subspecies. We conduct phylogenetic analyses of sequence data using neighbor joining, maximum likelihood, and network analysis. The mtDNA data supported the hypothesis of several subspecies within D. nitedula in Turkey. The mtDNA data divided Thrace populations from Anatolian populations, consistent with high differentiation and lack of gene flow between Thrace and Anatolian forest dormouse populations as suggested by allozyme data. The current results show two well-supported subspecies (D. n. wingei from Thrace and D. n. phrygius from Western Anatolia) within the species D. nitedula.