Bazı kurt örümceklerin (Araneae:Lycosidae) karyotip analizlerinin araştırılması
Karyotype analysis of some wolf spiders (Araneae:Lycosidae) investigation
  1. Tez No: 424001
  2. Yazar: HÜSEYİN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Lycosidae familyasına ait Alopecosa pulverulenta (Clerck, 1757) ve A. accentuata (Latreille, 1817) türlerinin karyolojik analizleri yapılmıştır. A. accentuata (Latreille, 1817) ile ilgili literatürde herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. A. accentuata (Latreille, 1817) türünün diploid sayısı ve kromozom morfolojisi ilk kez tanımlanmıştır. Türün diploid sayının 2n♂ = 28 (26+X1X2) olduğu belirlenmiştir. Alopecosa pulverulenta (Clerck, 1757) ve A. accentuata (Latreille, 1817) türlerinin karyotipik özelliklerinin diğer Alopecosa Simon, 1885 türleriyle aynı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the analysis of the caryology of Alopecosa pulverulenta (Clerck, 1757) and A. accentuata (Latreille, 1817) belonging to family of Lycosidae have been made. About the information of the species A. accentuata (Latreille, 1817) has not found any studies in the literature. Diploid number and chromosome morphology of the species A. accentuata (Latreille, 1817) has been identified for the first time. Diploid number of this species has been determined 2n♂ = 28 (26 + X1X2). Character of the karyotypes of the species of Alopecosa pulverulenta (Clerck, 1757) and A. accentuata (Latreille, 1817) were observed the same as other congener of the Alopecosa Simon, 1885 species.