Spektroskopik ve kromatografik yöntemlerle Hypericum perforatum bitkisinin araştırılması
Spectroscopic and chromatographic analysis of Hypericum perforatum species
  1. Tez No: 424005
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEYSUN İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Konya, Namrun ve Gülek yörelerinden toplanan Hypericum perforatum (St. John's Wort) bitkisinden elde edilen ekstraktın, kromatografik ve spektroskopik yöntemler kullanılarak analizleri yapılmıştır. Soxhlet aparatı ile farklı polaritede çözeltiler kullanarak ve oda sıcaklığında metanol ile ekstraksiyonları yapılmıştır. Ayrıca Clevenger düzeneğini kullanarak buhar distilasyonu ile uçucu yağların ekstraksiyonu yapılmıştır. Bu yağların içerikleri GC/MS ile analizleri yapılmıştır. Bu analiz sonucunda ç-Muurolene, Cadinene, Spathulenol, Caryophyllene, Salvial-4(14)-en-1-one, Cubenol, Ladene oxide ve Caryophyllen oxide bileşiklerinin bulunduğu görülmüştür. Konya, Namrun ve Gülek'ten elde edilen Metil alkol ekstraktlarının içerikleri pozitif ESI-LC/MS yöntemi ile analiz yapılmıştır ve analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca Konya bölgesinden toplanan ve polaritesine göre elde edilen ekstraların içerikleri negatif ESI-LC/MS ile analizleri yapılmıştır. Bu analizlerden, uçucu yağlar, flavonoidler, glikozitler ve organik asitlerin yaygın olarak bulunduğu görülmüştür. Bu çalışmadan elde edilen ekstraktların antimikrobiyal aktivitesi de test edilmiştir. Bu ekstraktların farklı derecelerde aktiviteye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the content of the extracts of Hypericum perforatum (St. John's Wort) species collected from Konya, Namrun and Gülek, Turkey was investigated by chromatographic and spectroscopic techniques. The plant material was extracted both at room temperature with Methanol and by using Soxhlet extractor. Solvents of different polarities were used. The essential oil present in this plant material was also extracted by steam distilation using Clevenger apparatus. GC/MS analysis of this extract reveald the presence of mainly ç-Murolen, Cadinene, Spathalenol, Caryophyllene, Salvial-4(14)-en-1-one, Cuberol, Ladene oxideand, Caryophyllen oxide. The analysis of the methanol extract obtained from each, Konya, Namrun and Gülek was studied by positive ESI-LC/MS. However, The content of the extracts of Hypericum perforatum plant collected from Konya using solvents of different polarities was studied bynegative ESI-LC/MS. From these analysis we could conclude that, volatile oils, flavenoids, glycosides and organic acids are the major consituents of this extracts. The antimicrobial activity of these extracts was also tested and certain levels of antimicrobial activities was observed.