Paul iyon tuzağında iyon dinamiklerinin incelenmesi
Investigation of ion dynamics in Paul ion trap
- Tez No: 424004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, iyonları elektrostatik tuzaklamaya dayalı Paul tuzağı içindeki iyon dinamikleri incelenmiştir. Paul tuzağı DC ve AC gerilim kombinasyonu ile elektrotların beslenmesi temeline dayanmaktadır. İyonların tuzaklanmaları için Mathieu diferansiyel denkleminin kararlılık sınırları içinde kalan boyutsuz Mathieu parametreleri kullanılmalıdır. Tek iyonun üç boyutta hareketi kuadrupol tuzak içinde simulasyon programı yardımıyla incelenmiştir. Ayrıca hekzapol katkıların tuzak içerisinde iyon salınımlarını nasıl değişeceği incelenmiştir. Ayrıca birden fazla iyon durumu için Coulomb etkileşmesi dahil edilmiş ve iyonların kütle merkezinin yörüngesi ve salınımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Master thesis, ion dynamics in a Paul trap which is based on an electrostatic trap has been investigated. Paul trap is based on feeding electrodes with combination of DC and AC voltage. Dimensionless Mathieu stability parameters are used which must inside the stability criteria of Mathieu differential equation to achieve trap of the ions. Three dimensional motions inside quadruple trap of single ion has been examined. Furthermore how ion oscillation is changed by hexapole contribution is investigated. Moreover in the case of more than one ion, Coulomb interaction taken into account and ions center of mass trajectory and oscillations have been investigated.