Tekstil boyar maddesinin sulu çözeltilerden elektrokimyasal yöntemler ile giderimi
Electrochemical methods of textile dyes from aqueous solutions with removal
- Tez No: 424010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN KARABACAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada bir azo boya olan Deep Red içeren model atıksuyun arıtımı için mikroelektroliz, elektrokoagülasyon ve elektro-Fenton yöntemleri kullanıldı. Mikroelektroliz deneylerinde boya giderimi üzerinde dolgu maddesi, çözelti derişimi, pH, elektriksel iletkenlik ve besleme hızının etkileri incelenmiştir. Mikroelektroliz için en yüksek giderim olan %99,5 değerine toz demir talaşı-aktif karbon dolgu maddesi ile, 150 mg/L çözelti derişiminde, pH değeri 3, elektriksel iletkenlik 3 mS/cm ve besleme hızı 9,1 mL/s ile ulaşılmıştır. Elektrokoagülasyon deneylerinde pH, akım yoğunluğu, destek elektrolit derişimi ve gerilimin boya giderimine ve enerji tüketimine olan etkileri incelenmiştir. Buna göre en yüksek boya giderimine (%99) pH 2, 25 A/m2 akım yoğunluğu, 0,15625 g Na2SO4 ilavesi ve 7,5 V gerilim değerinde ulaşılmıştır. Elektro-Fenton prosesi için yapılan deneylerde ise yine pH, akım yoğunluğu, destek elektrolit ilavesi ve gerilim değerinin boya giderimine ve enerji tüketimine olan etkileri incelenmiştir. %99 luk boya giderimi için optimum pH değeri 2, akım yoğunluğu 25 A/m2, Na2SO4 ilavesi 0,15625 g ve gerilim değeri olarak 10 V bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, micro-electrolysis, electrocoagulations and electro-Fenton techniques were investigated for the treatment of model wastewater which contains Deep Red azo dye. In microelectrolysis experiments, the effects of fillings material, electical conductivity, initial dye concentration, pH on the removal efficiency of dye were studied. The 99.5% value of the highest removals for micro-electrolysis with powder iron filings-active carbon filler, 150 mg / L solution concentration, pH 3, the electrical conductivity of 3 mS / cm and feed rate of 9.1 mL/ s was reached . In electrocoagulation experiments; the effects of pH, current density, electrolyte concentration and voltage for the dye removal and the effect on energy consumption was examined. The highest dye removal (99%) was achieved at pH 2, 25 A / m2 current density, the addition of 0.15625 g Na2SO4 and 7.5 V. In experiments conducted for the electro-Fenton process; the effects of pH, current density, voltage the addition of supporting electrolyte on the removal of dyes and energy consumption were examined. The maximum dye removal of 99% was found at the pH of dyes 2, current density of 25 A / m2, applied voltage of 10 V and addition of 0.15625 g Na2SO4.