Mikronize maden öğütme tesisinde toplam ekipman etkinliğinin araştırılması
Investigation of the overall equipment effectiveness in the micronized mineral grinding plant
- Tez No: 424011
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde firmalar arasındaki rekabetin artmasıyla teknoloji ön plana çıkmıştır. Üretim sistemlerinin gelişmesiyle verimlilik, maliyet ve ürün kalitesi gibi temel öğeler ekipmana bağlı hale gelmektedir. Bu durumda ekipmanı en verimli şekilde kullanmak önemli hal almaktadır. Ekipmanın verimliliğini ölçen yöntem olarak Toplam Ekipman Etkinliği (TEE) karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, mikronize maden öğütme tesisinin performans değerlerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. En uygun ölçüm yöntemi olarak da Toplam Ekipman Etkinliği (TEE) seçilmiştir. Çalışmanın ilk bölümlerinde toplam ekipman etkinliği ile ilgili bu güne kadar yapılan farklı çalışmalar incelenmiş ve kısaca açıklanmıştır. Sonraki bölümlerde, toplam ekipman etkinliği yöntemi açıklanmıştır. Öğütme ve çalışmanın yapıldığı tesis hakkında genel bilgiler verildikten sonra, çalışma için toplanan verilerin karşılaştırması yapılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda tesisin performans değerleri ölçülmüştür. Toplam ekipman etkinliği yöntemi için tesiste ölçülmesi gereken değerler belirlenmiş ve kısaca açıklanmıştır. Toplam ekipman etkinliği parametreleri tanıtıldıktan sonra iki ayrı öğütme hattındaki verilerin karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology has come into prominence by increasing competition between the firms. Basic items, such as productivity, cost and quality of product, has become depending to equipment by the development of production systems. In this case, efficiently use of the equipment is very important. Overall Equipment Effectiveness is confronted as a method for measuring the efficiency of the equipment. In this study, it is aimed to measure the performance value of micronised mineral grinding plant. Overall Equipment Effectiveness has been selected for the most appropriate method of performance measurement. In the first part of study, different studies made on the Overall Equipment Effectiveness have been examined and explained briefly. In the next section, the Overall Equipment Effectiveness method has been describes. After giving general information about grinding plants that are studied in this study, the comparison is made of the data collected fort he study in the plant. As a result of the comparison, performance level of the plant was measured. Values that should be measured in the plant have been determined for Overall Equipment Effectiveness method and briefly explained. After determination of Overall Equipment Effectiveness parameters, the comparison was made by using two different grinding line's data.