Eskişehir koşullarında farklı azot dozlarının, bazı tritikale (x Triticosecale wittm.) çeşitlerinde verim, verim unsurları ve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
The effects of nitrogen rates on yield, yield components and quality in some triticale (x Triticosecale wittm.) cultivars under Eskisehir ecological conditions
- Tez No: 424030
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 2014-2015 üretim sezonunda yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmanın amacı Eskişehir koşullarında beş farklı tritikale çeşidinde (Tatlıcak 97, Melez 2001, Mikham 2002, Karma 2000, Presto 2000) farklı azot dozları uygulamasının verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemektir. Araştırma sonuçlarına göre azot dozlarının ve tritikale çeşitlerinin verim ve verim öğelerine etkisi önemli çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tane verimi, bitki boyu, protein oranı, m2'de başak sayısı ve olgunlaşma gün sayısı azot dozlarına bağlı olarak artmıştır. Tane verimi 15 kg/da N dozuna kadar artış göstermiş, bu dozdan sonra ise azalma göstermiştir. En yüksek tane verimi 15.90 kg/da N azot dozunda Karma 2000 çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in the experimental field of The Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi in the growing season 2014-2015. The field experiment was established completely randomized blocks of split plot a with three replications. This study was conducted to determine the effects of five various nitrogen doses on yield and the yield components of the five various triticale cultivars (Tatlıcak 97, Melez 2001, Mikham 2002, Karma 2000, Presto 2000) under the ecological conditions of Eskisehir plain. According to results of the research, the effect of nitrogen doses and triticale cultivars on yıeld and yield components have appeared to be important. Increase of nitrogen doses caused to increase of grain yield, plant height, protein percentages, spike per square meter and days to maturation. On the other hand grain yield increased until 15 kg/da as nitrogen doses and decreased after this density. The highest grain yield derived from variety of Karma 2000 at the dose of nitrogen 15.90 kg/da.