Kemoterapi nedenli miyelosüpresyon üzerine selenyum'un hematoprotektif etkisi
Hematoprotective effect of selenium on chemotherapy induced myelosuppresion
- Tez No: 424031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYHANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Siklofosfamid (CP) klinikte kanser ve non-malignant hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan alkilleyici sitotoksik bir ilaçtır. CP'nin antitümoral etkinliği yüksek dozda kullanılabilmesine bağlıdır. Ancak yüksek doz CP kan ve kemik iliği toksisitesine neden olmaktadır. CP'ye bağlı hematoksisite, kan dokusunda lipit peroksidasyonunun artışıyla yakın ilişkilidir. Bu çalışmada deneysel olarak oluşturulmuş hematoksisitede, vücudumuzdaki antioksidan enzimlerin ana bileşeni olan ve aynı zamanda antioksidan özellikleri bilinen Selenyum'un (Se) kan ve kemik iliği üzerindeki olası koruyucu etkilerini saptamak amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphamide (CP) is an alkylating cytotoxic drug that is commonly used in the treatment of cancer and non-malignant diseases. High therapeutic doses of CP have antitumoral activity. On the other hand, high doses of CP cause blood and bone marrow toxicity due to the increase in lipid peroxidation. Aim of this thesis is to find out the protective role of antioxidant Selenium (Se) against blood and bone marrow toxicity in an experimentally induced haematoxicity model.