Kuzey Anadolu fay zonu'nun Ladik-Taşova segmenti üzerinde devam eden deformasyonun takibi
Monitoring of the ongoing deformation on Ladik-Tasova segment of North Anatolian fault zone
- Tez No: 424045
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun (KAFZ) Ladik-Taşova segmenti, 1943 yılında meydana gelen M=7.6 büyüklüğündeki deprem ile kırılmıştır. Fay zonu üzerinde yer alan Destek Beldesi'nde 1980 yılında yapıldığı ileri sürülen bir bahçe duvarının, 2003 yılında dış bükey olarak yamulduğu fark edilmiştir. Duvar bir yıl sonra yıkılmış ve yeniden bir beton duvar inşaa edilmiştir. Duvarın yıkılmasına neden olan hareketin krip olduğu düşünülerek, bu beton duvar 2007-2009 yılları arasında yersel LIDAR ile periyodik olarak takip edilmiş ve fay zonu üzerinde 6.0-7.2±4 mm/yıl hareket olduğu ileri sürülmüştür. Bu tez kapsamında KAFZ'nun Ladik-Taşova segmenti üzerinde krip olarak yorumlanan hareketin fay zonu boyunca ne kadarlık bir alanda etkili olduğunu ortaya koymak amacıyla dört yeni gözlem istasyonu kurulmuş, mevcut duvar ve yeni istasyonlar Eylül 2013-Eylül 2015 arasında periyodik olarak yersel LIDAR ile takip edilmiştir. Ölçüm süresi boyunca yapılan karşılaştırmalarda Ladik-Taşova segmenti üzerinde herhangi bir deformasyon belirlenememiştir. Ladik-Taşova segmenti üzerinde varlığı ileri sürülen ve krip olarak yorumlanan hareket, tez çalışması sırasında elde edilen verilere dayanılarak 1943 depreminin postsismik deformasyonu olarak yorumlanmıştır. Bu durum, deprem sonrası (postsismik) deformasyonun segment üzerinde yaklaşık 70 yıl süre ile devam ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak aktif fay zonları üzerinde yapılan paleosismolojik çalışmalarda deprem sonrası (postsismik) deformasyonun önemli bir etken olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ladik-Taşova segment of the North Anatolian Faulth Zone (NAFZ) was reactivated with the 1943 earthquake (M=7.6). In the Destek village, a stone wall was constructed across the 1943 Tosya rupture in 1980, and it was noticed in 2003 that there is a warp towards the west in this wall. This wall collapsed in 2004, and a concrete wall was rebuilt at the same location. Warping of the wall with time and its collapse suggest a creep on the fault, therefore the wall had been monitored with terrestrial LIDAR periodically during 2007-2009. LIDAR results suggested about 6.0-7.2±4 mm/year movement on the fault. In this study, in order to understand the effect of the creep along the Ladik-Taşova Segment of NAFZ, four new observation stations were established along the fault zone. New stations and existing wall were monitored with terrestrial LIDAR periodically between September 2013-September 2015. After comparing the measurments with each other, it was realized that there is no deformation on Ladik-Taşova Segment during this period. Considering the results obtained during this thesis, the movement, which was attributed to creep previously, interpreted as postseismic deformation of the 1943 earthquake. This conclusion suggests that postseismic deformation of the 1943 earthquake persists for about 70 years. This result shows that postseismic deformation should not be ignored in paleoseismological studies on active faults.