Çanakkale ili eğrelti otlarının (Pteridophyta) biyolojik çeşitliliği
The ferns (Pteridophyta) biological diversity of the Canakkale province
- Tez No: 424068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, coğrafik konumu ve floristik zenginliği bakımından önem taşıyan Çanakkale ili eğrelti ve akrabalarının biyolojik çeşitliliği morfolojik, korolojik, ekolojik ve taksonomik olarak incelenmiştir. Çanakkale ili sınırları içerisinde 2013-2015 yılları arasında farklı dönemlerde toplanmış olan ve Çanakkale Botanik Bahçesi Herbaryumu (CBB)'nda bulunan toplam 190 adet eğrelti ve akraba tür örneklerinden oluşan 26 takson tespit edilmiştir. Araştırma alanı içerisinde yayılış gösteren 26 taksonun ilçe ve bölgelere göre dağılışı harita üzerinde belirtilmiştir. Sistematik literatüre göre teşhisleri ve betimlemeleri yapılmış olan her bir türün orijinal teknik çizim ile resimleri verilmiştir. İl sınırları içerisinde bulundurduğu takson sayısına göre familya dağılışı şu şekildedir: Aspleniaceae (7), Athyriaceae (1), Blechnaceae (1), Cystopteridaceae (1), Dennstaedtiaceae (1), Dryopteridaceae (3), Equisetaceae (5), Osmundaceae (1), Pteridaceae (3), Polypodiaceae (2), Selaginellaceae (1). İçerdiği tür sayısı bakımından dağılış gösteren cinsler ise şu şekildedir: Asplenium (7), Adiantum (1), Athyrium (1), Anogramma (1), Blechnum (1), Cystopteris (1), Dryopteris (1), Equisetum (5), Pteridium (1), Polystichum (2), Polypodium (2), Osmunda (1), Paraceterach (1), Selaginella (1)
Özet (Çeviri)
In this study; biodiversity of ferns and fern allies in the province of Çanakkale which have significant importance at geographical location and floristic diversity were examined morphologhically, corologically and taxonomically. According to collections made at different periods between the year 2013 to 2015; in the province of Çanakkale, 26 taxa consisting of 190 ferns and species which now are stored in Çanakkale Botanical Garden Herbarium (CBB) were identified. Distribution in the districts and regions of these spreading 26 taxa in the research field were showed in the map. The pictures of each species which were diagnosed and described by systematical literature were given with originally techinal drawing. The distribution of families by the number of taxa they have in the city boundary: Aspleniaceae (7), Athyriaceae (1), Blechnaceae (1), Cystopteridaceae (1), Dennstaedtiaceae (1), Dryopteridaceae (3), Equisetaceae (5), Osmundaceae (1), Pteridaceae (3), Polypodiaceae (2), Selaginellaceae (1). The distrubition of genera according to their containing species are : Asplenium (7), Adiantum (1), Athyrium (1), Anogramma (1), Blechnum (1), Cystopteris (1), Dryopteris (1), Equisetum (5), Pteridium (1), Polystichum (2), Polypodium (2), Osmunda (1), Paraceterach (1), Selaginella (1)