Ankara ve Çanakkale'de su ürünleri tüketim tercihleri ve alışkanlıklarının karşılaştırılması
Consumer behaviors and habits for seafood in Ankara and Canakkale
  1. Tez No: 424067
  2. Yazar: SERCAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması, Ankara ve Çanakkale illerinde yaşayan kişiler arasından rastgele seçilen 200 kişiye, 20 sorudan oluşan anket çalışması uygulanarak kişilerin su ürünleri tüketim tercihleri ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu iki kent seçilirken birisinin deniz kıyısında olması diğerinin ise denize kıyısının olmaması göz önünde bulundurularak oluşturulan veriler karşılaştırılmıştır. Anketten doğru sonuçlar elde edebilmesi amacıyla ankete katılan kişilerin yaş, cinsiyet, meslek, bölge dağılımı, eğitim seviyesi ve gelir düzeyi gibi sosyodemografik (karakteristik) kriterlere dikkat edilmiştir. Anket sonuçları, MS – Excel programında ve SPSS istatistiksel analiz programında analizler yapılıp, grafiklere dönüştürülerek karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ankete katılanların % 52'sinin su ürünleri tüketiminin
Özet (Çeviri)
This study, aims that determining consumption behavior of seafoods with questionnaire composed of 20 questions exercised on random 200 people living in Ankara and Çanakkale. These cities were preferred due to maritime and results compared according to regions. Some characteristics such as age, gender, profession, educational status and income level of people considered for correct results. Results analysed, on MS-Excel and SPSS softwares and also achieved charts due to these results. 52 percentage of peoples that joined survey consumption of seafoods lower than 1 kg and 59 percentage of them were sensitive for fishing bann and fish sizes. Furthermore, 34 percentage of people preferred red meat and 28 percentage of them preferred fish meat. Searching consumption of seafoods due to seasons; 13 percentage in spring, 19 percentage in summer, 31 percentage in fall and 37 percentage in winter. And also from spring to winter, consumption of seafoods have increased. Besides, due to preferences of consumption determined as 43.5 percentage from hunting and 56.5 percenteage from aquaculture of seafoods, 47 percentage fresh fishes and 58 percentage natural fish. 81 percent of total people have been eaten seafoods one of a week or a month were determined. Generally, people joined the survey were aware about the advantages of the consumption of seafoods and health but, consumption of red meat higher than seafoods