Yüksek çözünülürlüklü kamera tasarımı
Design of high defination camera
- Tez No: 424069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, gözlem amaçlı kullanılan görüntüleme sistemleri için optik kamera sisteminin gereksinimleri tartışılmış ve bu gereksinimler doğrultusunda, kamera optik sistemi tasarlanmıştır. Kamera tasarımı için girdi parametreleri olarak bir insansız hava aracı durumu göz önüne alınarak, tasarım girdi parametreleri olarak bu sistemin gereksinimleri kullanılmıştır. Gözlem amaçlı kullanılan kamera sistemlerinde, çözünürlük sınırını belirleyen etken optik tasarım ve elektro-optik uyumdur. Yüksek çözünürlük için optik yüksek sayıda hücreye sahip bir matris CCD seçilerek bu CCD nin hücre boyutları ve elektronik doyumluluk için foton hesabı yapılmış ve tasarım başlangıç parametreleri belirlenmiştir. Bu değerler doğrultusunda, ZEMAX optik tasarım programı kullanılarak Cassegrain türü optiksel bir kamera tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the observation of the requirements for optical camera system for imaging systems are discussed and used in accordance with these requirements, the camera is designed optical system. Camera design considering the case of an unmanned aerial vehicle as input parameters for design input parameters are used for the needs of the system. The camera system used for monitoring purposes factors that determine the resolution limit of optical and electro-optical design harmony. Selecting a CCD matrix of the CCD for higher resolution optical high number of cells and the cell size and design saturation of the photon calculations made for electronic initial parameters are determined. In accordance with these values, using optical design software ZEMAX Cassegrain type optical design it has been carried a camera.