Kuzeydoğu Ege denizinde balık tuzaklarında kullanılan farklı yapım materyallerinin av verimine etkisi
Effect on efficiency of different construction materials used in fish traps in the Northeastern Aegean sea
  1. Tez No: 424087
  2. Yazar: ÖZGÜR TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, yemli tuzaklarda kullanılan farklı materyallerin av verimine etkisini ölçmek amacıyla Kasım 2013 – Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, üç farklı tuzak tipinde (konik, silindirik ve ''O'' şekilli) ve iki farklı tünel tipine (konik ve ''V'' tipi) sahip toplam 12 adet tuzak, tel ağ ya da ip ağ ile donatılarak hazırlanmıştır. Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası kıyılarında, 5-45 m derinlik menzilinde gerçekleştirilen denemelerde, tuzakların suda bekleme süreleri 2-6 gün olmak üzere toplam 72 av operasyonu gerçekleştirilmiştir. Denemelerde 18 familyaya ait 34 türden toplam 1604 adet ve 132.4 kg birey yakalanmıştır. Tuzaklara ağırlık olarak 54.4 kg ile en fazla ahtapot (Octopus vulgaris) yakalanmıştır. Yakalanan avın içeriğinde en fazla kafadanbacaklıların olduğu tespit edilmiştir. Tuzaklar av verimine (CPUE) göre incelendiğinde,“O”şekilli tuzağın birim av gücünün diğer tuzaklara göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Kullanılan materyal açısından, tel ağ kullanılan tuzakların av veriminin ip ağ kullanılanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür ancak birey sayısı ve ağırlık bazında istatistiksel olarak aralarında önemli fark bulunamamıştır. Av verimi açısından önemli farklılık olmamasına rağmen kullanım kolaylığı ve dayanıklılık açısından ip ağ materyalin kullanımının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Tel materyalin kullanışsız ve dayanıksız olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tel materyalin sert ve keskin uçlara sahip olmasının, tuzak içinden alınan bazı canlılarda gözlemlenen yaralanmaların sebebi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between November 2013 and November 2014 to measure the effects of different materials used on baited traps on fishing efficiency. In the study, three different type (conical, cylindrical and ''O'' type) of traps with two different type (conical and ''V'' type) of funnel, which are totally 12 traps, were prepared by covering wire mesh or rope net. 72 fishing operation were conducted with 2 to 6 days trap soak time, within the depth range of 5 to 45 meters in the coasts of Canakkale and Gallipoli Peninsula. For a total of 132.4 kg of catch, which was belong to 34 species in 18 families, were obtained during trials. In terms of weight, mostly octopus (Octopus vulgaris) was caught to the traps with 54.4kg. Cephalopods were the largest number among caught species. Considering the trap fishing efficiency, it was observed that the ''O'' type trap has a high catch rate than others. According to the used material, wire mesh covered traps were seen more efficient than rope net covered traps but, in the aspects of number and weight of fishing, there were no statistically significant difference among them. Nevertheless, it is considered that using rope net will be more suitable in terms of operating ease and durability. The result, that the wire mesh covered traps are unpractical and weak, was reached. It is considered that the wire mesh, which is tough and has sharp ends, caused injuries that observed on the catches taken inside of the trap.