Lapseki (A1/A), Çanakkale, Türkiye) ve çevresinin etnobotaniği
The ethnobotany of Lapseki (A1/A), Canakkale, Turkey) and its environs
- Tez No: 424086
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Mart 2014-Temmuz 2015 tarihleri arasında Lapseki (A1/A) ve çevresinde gerçekleştirilen bu çalışmada, halkın çeşitli amaçlarla kullandığı bitkileri belirlemek üzere etnobotanik çalışmalar yapılmıştır. Lapseki ilçe merkezine ve 40 köyün hepsine gidilerek 100 kaynak kişiye ulaşılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre 56 familya ile 128 cinse ait 157 bitki taksonu ve 2 familyaya ait 4 mantar taksonu belirlenmiştir. Bitki taksonlarına ait 159 Türkçe ad, 247 adet yöresel ad, 289 adet kullanım amacı ve 471 adet kullanım şekli belirlenmiştir. Yöre halkının etnobotanik amaçlı kullanmayı tercih ettiği bitkilerin ağırlıklı olarak 28 takson ile Rosaceae, 15 takson ile Lamiaceae, 11 takson ile Asteraceae, 8 takson ile Brassicaceae ve 8 takson ile Cucurbitaceae familyalarına ait olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bitkiler en çok gıda (104), tıbbi (82), yakacak (19), el işi (17), hayvan yemi ve hastalıkları (14) ve boya (7) için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study which was carried out in Lapseki (A1/A) and its environs between March 2014-July 2015, ethnobotanical studies werw carried out related to plants that people use for various purposes. The centre of Lapseki and all of its 40 villages were visited and was reached to 100 local informant. According to the results of this study, It has been determined that 128 species and 157 plant taxa belongs to 56 families and 4 fungal taxa belongs to 2 families. This plant taxa belongs to 159 Turkish names, 247 local names, 289 purpose of usage and 471 usage were determined. It has been revealed that the local people prefer to use ethnobotanical plants belonging to 18 taxa Rosaceae, 15 taxa Lamiaceae, 11 taxa Asteraceae, 8 taxa Brassicaceae and 8 taxa Cucurbitaceae families. These plants are mostly used as food (104), folk medicine (82), fuel (19), handcrafts (17), animal food and disease (14) and dye (7).