Mevsimsel değişimin Çanakkale'deki kültüre edilebilir biyoaerosol kompozisyonuna etkisi
Influence of seasonal variation on culturable bioaerosol composition in Canakkale
  1. Tez No: 424088
  2. Yazar: ELİF PALAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL MENTEŞE, PROF. DR. MÜŞERREF OTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İç ortam hava kirliliğinde payı yaklaşık %5-34 olan biyoaerosollerin; gerek yapı malzemeleri aracılığıyla, gerekse havalandırma ile dış ortamdan iç ortama geçişi söz konusudur. Bazı mikroorganizma türlerine uzun süreli maruziyet ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. İç ortamda bulunan biyoaerosoller; hasta bina sendromu, astım, alerjik rinit, hipersensitif pnömoni, tüberküloz, difteri ve lejyonella hastalığı gibi birçok hastalığa sebep olabilirler. Mevsimsel değişimin biyoaeresol kompozisyonuna etkisinin incelenmesi hem hava kalitesi, hem de insan sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada Çanakkale ili Merkez, Lapseki ve Çan ilçelerinde 121 farklı evin iç ve dış ortam havasında toplam bakteri (TBC) ve mantar konsantrasyonları (TMC) saptanmış ve mantarlar cins düzeyinde tanımlanmıştır. Baskın mantar cinsleri ve bunların mevsimsel değişimi incelenmiştir. Çanakkale'de iç ve dış ortam havasındaki biyoaerosol düzeylerinin mekansal, mevsimsel ve meteorolojik faktörlere bağlı olarak farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Genel olarak TBC ve TMC seviyeleri
Özet (Çeviri)
Bioaersols are conributing to 5-34% of indoor air pollution, coming from both building materials and outdoor air by ventilation. Prolonged exposure to some of microorganism species can induce severe health problems. Bioaeorosols occured indoors can result in several diseases such as sick building syndrome, athma, allergic rhinitis, hypersensitive pneumonitis, tuberculosis, diphteria, and legionella's. It is crucial to determine the effect of season on variation of bioaerosol composition in terms of both air quality and human health point of viewes. In thi study, concentrations of total bacteria (TBC) and and total mold (TMC) were measured and molds were identified on genus level in 121 different homes and their outdoors in central, Lapseki, and Çan towns of Çanakkale. Predominant mold genera and their seasonal variations were investigated. Indoor and outdoor bioaerosol levels of Çanakkale showed spatial, seasonal, and meteorological variations. In general, TBC and TMC ranged between