Organik tarım yapan üreticilerin mevcut tarım politikalarından faydalanma düzeyini etkileyen faktörlerin analizi: İzmir ili Seferihisar ilçesi örneği
Analysis of factors affecting the available agricultural policy utilization levels of organic farming producers: The case of Izmir Seferihisar town
  1. Tez No: 424094
  2. Yazar: UĞUR ŞİMDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İzmir İli Seferihisar ilçesinde organik tarım önemli bir faaliyet olup, 141 üretici 9.525 da. arazide organik tarım faaliyetini gerçekleştirmektedir. Bilindiği gibi tarım sektöründe belli planların gerçekleştirilmesi için, hazırlanan politikalar kapsamında desteklemeler verilmektedir. Bu desteklerin yeterliliği hedef kitleden alınan geri dönüşler sayesinde saptanabilir. Politikaların başarıya ulaşmasındaki en temel görev hedeflediği kitlenin yararlanma derecesinin olabildiğince yüksek olmasıdır. Bu durum çalışma konusunun önemini ortaya koymaktadır. Araştırmanın ana materyalini İzmir İli Seferihisar İlçesinde organik tarım yapan çiftçilerden anket yoluyla elde edilen birincil nitelikli veriler oluşturmaktadır. Seferihisar ilçesinde organik tarım yapan 141 adet tarım işletmesi mevcut olup, bu işletmeler araştırmanın popülasyonunu oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemesi tam sayım yöntemine göre belirlenmiş ve görüşmeyi kabul eden 100 adet organik tarım yapan çiftçi ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Çiftçilerin sosyo-ekonomik durumlarını, işletme özelliklerini, tarımsal desteklerden faydalanma durumlarını ortaya koymak amacıyla temel tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Mevcut tarım desteklerinden faydalanma durumlarını etkileyen faktörler ise“Logistik Regresyon”yöntemi ile analiz edilmiştir. Organik tarım yapan üreticilerin mevcut politikalardan faydalanma düzeyini etkileyen faktörlerin analizi için Logistik Regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre çiftçilerin devlet tarafından verilen danışmanlık desteğinden faydalanma durumlarını etkileyen en önemli faktör çiftçinin yaşı olarak tespit edilmiştir. Diğer taraftan fark ödeme desteği ve mazot gübre desteğinde en önemli faktör kredi kullanımıdır. Organik tarımdesteğinden faydalanmada en önemli faktör eğitimi toprak analiz desteğinde ise en etkili faktör yaş olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarından elde edilen veriler ışığında tarım politikalarından ve devlet tarafından verilen desteklerden faydalanmada yaş, eğitim, üreticinin kredi kullanma kabiliyeti ve arazi büyüklüğü gibi faktörlerin etkili olduğu tespit edilmiştir. Uygulamada olan politikaların başarısı ve tarıma ayrılan desteklerin amacına uygun olarak dağıtımı için üreticinin sahip olduğu bu niteliklerin geliştirilmesi ve tarımdaki yapısal problemlerin çözümü uygulanan politikalarda başarı şansını artıracaktır. Dolayısıyla özellikle organik tarım konusunda daha genç ve eğitim seviyesi daha yüksek üreticilerin dikkatini çekecek politika uygulamaları politika yapıcılara öneri olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Organic farming is a significant agricultural activity in Seferihisar town of İzmir and 141 farmers dealing with organic farming activities over 9.525 da land area. Within the agricultural policies of the country, supports are provided to producers for the implementation of certain activities. Sufficiency of such supports feedbacks received from the target groups using these supports. The basic success measure is the high utilization rates for the relevant supports by the target group. Such a case brings forth the significance of the research subject. Primary data collected through the questionnaires carried out with the farmers dealing with organic farming activities in Seferihisar town of İzmir constituted the basic material of the present study. There are 141 agricultural facilities in Seferihisar dealing with organic farming and these facilities constituted the research universe. Full-count method was used to determine the research sample. A face-to-face questionnaire was performed with 100 farmers dealing with organic farming. Basic descriptive statistics were used to put forth the socio-economic status of the farmers, facility characteristics and their current status with regard to use of available agricultural supports. The factors influencing the use of available agricultural supports were analyzed by“Logistic Regression”method. Logistic regression analysis was performed to find out the utilization levels of available policies by the farmers dealing with organic farming. Farmer age was identified as the most significant factor influencing the utilization level of consultancy services provided by the state. On the other hand, credit utilization was identified as the most significant factor for the deficiency payments and fuel-fertilizer supports. Education levels was the mostsignificant factor in using supports provided for organic farming and age was the most significant factor in using soil analysis supports. Results revealed age, educational level, credit use capability and land size as the most significant factors in utilization of agricultural policies and state supports. Development of such characteristics of the producers will increase the chance of success of available policies and proper allocation of agricultural supports. Thus, policies implementations toward the young and educated farmers dealing with organic farming activities may be recommended for policy makers.