Farklı çiçeklenme döneminde Fusarium culmorum'a karşı yapılan ilaçlamanın hastalık gelişimi ve tane tutumuna etkisi
Effect of fungicide application at different anthesis stages against Fusarium culmorum on disease severity and seed set
  1. Tez No: 424106
  2. Yazar: GÜLSÜM PALACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Fusarium culmorum'a karşı farklı çiçeklenme dönemlerinde (inokulasyon öncesi 7.gün, %0, %25, %50, %75, %100, inokulasyon sonrası 7.gün) tebuconazole uygulamasının hastalık gelişimi ve başak ağırlığına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda %50 çiçeklenme döneminde Fusarium culmorum ile yapay inokulasyon yapılmış, inokulasyon esnasında, öncesinde ve sonrasında tebuconazole uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Tebuconazole uygulamalarını takiben 7,14 ve 21.günlerde hastalık gelişimi ölçülmüştür. Hasat edilen başakların nispi başak ağırlıkları tespit edilmiştir. Tebuconazole uygulamasının yanı sıra su püskürtme uygulamaları yapılarak da farklı çiçeklenme aşamalarında su mevcudiyetinin tane tutumuna etkisini belirlemek hedeflenmiştir. Yapılan çalışmaların sonucunda tebuconazole'un uygulandığı tüm aşamalarda kontrole kıyasla hastalık gelişimini yavaşlattığı ancak en etkili uygulamanın %50 çiçeklenme döneminde olduğu tespit edilmiştir. Hastalık şiddeti uygulamalar arasında farklılık göstermiş ve başak ağırlıkları arasında da farklı sonuçlar elde edilmiştir. Hastalık şiddetinin minumum olduğu %50 çiçeklenme döneminde yapılan uygulama ile nispi başak ağırlığı en yüksek olmuştur. Farklı çiçeklenme dönemlerinde su püskürtme uygulamalarının ise tane tutumuna herhangi bir istatistiki etkisinin olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of tebuconazole against F. culmorum on different flowering stage (7 days before inoculation, 0%, 25%, 50%, 75%, 100%, 7 days post inoculation) on disease development and seed set was aimed to determine. Accordingly, inoculation was done with the F. culmorum suspension at mid-anthesis stage and tebuconazole applications was carried out at the time of inoculation, before inoculation and after inoculation. Following tebuconazole applications, disease development was measured at 7, 14 and 21 days. Relative head weight was determined after maturation. Besides tebuconazole applications, water spray was done at different flowering stage to determine the effect of spray on seed set. The experiments exhibited that all tebuconazole applications reduced disease development compared to diseased control however; the most effective application was confirmed at %50 flowering stage. There were statistically differences between experiments in means of disease severity and head weights. Although all application reduced disease severity to some extent, the fungicide application at mid-anthesis stage was the most effective one. The result of water spray experiment showed that water spray at flowering stage did not affect seed set.