Konağa verilen indol-3-asetik asitin ve kaliks sıvısının konak Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae) ve parazitoid Pimpla turionellae L. (Hymenoptera:Ichneumonidae) hemositlerine etkisi
Effects of indole-3-acetic acid and calyx fluid on the hemocyte of host Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae) and parasitoid Pimpla turionellae L. (Hymenoptera:Ichneumonidae)
- Tez No: 424119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Zooloji, Physiology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İndol-3-asetik asit sentetik besin aracılığıyla ve kaliks sıvısı enjeksiyon yoluyla Galleria mellonella larvalarına verilerek hemosit sayısı, canlılığı, mitotik indeksi ve enkapsülasyon-melanizasyon tepkilerini nasıl etkiledikleri in vivo ve in vitro deneylerle incelendi. IAA ile yetiştirilmiş G. mellonella pupalarından elde edilen Pimpla turionellae larvalarında ise IAA'nın hemosit sayısında, hücre canlılığında ve mitotik indeksde neden olduğu değişimler in vivo ve in vitro deneylerle belirlendi. IAA G. mellonella larvalarında kontrole göre hemosit sayısını tüm dozlarda arttırırken enkapsülasyonda herhangi bir değişikliğe yol açmadı. Melanizasyonda ise kontrole göre 4. saatte melanize olmamışlarda 5000 ppm'de artma; güçlü melanizasyonda 50 ppm'de azalma, 24. saatte melanize olmamış boncuk sayısında 50 ve 1000 ppm'de artma olduğu tespit edildi. Apoptotik indeksde in vitro'da geç apoptotik hücre sayısının 1000 ve 5000 ppm'de azaldığı görüldü. IAA'nın bütün dozları P. turionellae larvalarında hemosit sayısını istatistiksel olarak önemsiz olsa da arttırdı. Ayrıca erken apoptotik hücre sayısı 1000 ppm dozunda artarken geç apoptotik hücre sayısının 50, 500 ve 10 000 ppm dozlarında arttığı görüldü. IAA'nın mitotik indeksde 50, 1000 ve 10 000 ppm dozlarında artışa yol açtığı belirlendi. Kaliks sıvısı G. mellonella larvalarında hemosit sayısı ve enkapsülasyon tepkilerini kontrole göre tüm dozlarda düşürdü, enkapsüle olmamış boncuk sayısını arttırdı ve melanizasyonu azalttı. Ayrıca kaliks sıvısı canlı hücre sayısını azaltırken, erken apoptotik, geç apoptotik ve nekrotik hücre sayısını da arttırdı. Kaliks sıvısının yüksek dozları ise mitotik indekste azalmaya yol açarken mikroçekirdek oluşumunda artmaya neden oldu.
Özet (Çeviri)
Indole-3-acetic acid given through synthetic nutrients and injected calyx fluid of Galleria mellonella individuals, the number of hemocytes, viability, mitotic index and its impact on encapsulation reaction were investigated with in vivo and in vitro experiments. Effects of IAA in the number of hemocyttatic changes, cell viability and mitotic index were examined in vivo and in vitro experiments of Pimpla turionellae larvae obtained from G. mellonella pupae. All doses of IAA increased of hemocyte count at G. mellonella larvae compared to control, but have no effects on encapsulation response. There was an increase at 5000 ppm dose at 4th hour in non-melanisated by compared to control; there is a strong decrease in melanization at 50 ppm, and an increase at 50 and 1000 ppm doses in non-melanisated beat count in 24 hour. It was foun in apoptotic index a decrease in the number of late apoptotic cells at 1000 and 5000 ppm in in vitro experiments. All doses of IAA increased the number of hemocyte in P. turionellae larvae but this increase was statistically unimportant. In addition, the dose of 1000 ppm, while increasing the number of early apoptotic cells; 50, 500 and 10 000 ppm doses increased the number of late apoptotic cells. IAA causes an increase in mitotic index at 50, 1000 and 10 000 ppm doses. Calyx fluid in G. mellonella larvae decreased hemocyte count and encapsulation response compared to control, but increased non-encapsulated bead count and decreased melanisation. Furthermore, calyx fluid reduce viable cell count, but enhance number of early apoptotic, late apoptotic and necrotic cell. The calyx of the high doses caused a reduction in mitotic and micronuclei indexes.