Tubifeks (Tubifex tubifex) yetiştiriciliğinde kullanılan farklı zeminlerin biomas artışına etkisi
The effect of the biomass increasing of different sediments using in the aquaculture of tubifex (Tubifex tubifex)
  1. Tez No: 424118
  2. Yazar: EYÜP YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, balık yetiştiriciliğinde özellikle de akvaryum balıkları yetiştiriciliğinde kullanılan en önemli canlı yem kaynaklarından biri olan Tubifex tubifex'in yetiştiriciliğinde kullanılan farklı zeminlerin biomass artışına olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Akvaryum Balıkları Üretim ve Yetiştirme Laboratuvarı'nda 21 adet plastik tanktan oluşan kapalı devre sistemde 3 tekerrürlü olarak 7 farklı kültür ortamında gerçekleştirilmiştir. 60 gün boyunca devam eden çalışmada kültür ortamı olarak volkan bitki toprağı, zeolit, 0,5-1 mm kuvars kum, 1-3 mm kuvars kum, 3-5 mm kuvars kum, deniz kumu ve yumurta kolisi kullanılmıştır. Çalışmada, her bir kültür ortamına 50 gr. Tubifex tubifex stoklanmış ve her kültür ortamı ağırlıklarının %1'i oranında günlük olarak yemlenmiştir. Çalışma sonunda yapılan ağırlık ölçümlerine göre, tüm kültür ortamlarında Tubifex üremesi gözlendiği halde yumurta kolisi hariç diğer tüm zemin yapılarında ağırlık olarak başlangıçta eklenen miktarın neredeyse yarı yarıya azaldığı görülmüştür. Çalışma sonunda 0,5-1 mm kuvars kum kültür ortamında çok fazla boş kokona, deniz kumu olan kültür ortamında çok sayıda yavru bireye rastlanmış olsa da kurtların en iyi büyüyüp geliştiği kültür ortamının yumurta kolisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun sebebinin kullanılan diğer zemin yapılarının inorganik materyallerden oluştuğu buna rağmen yumurta kolisinin organik yapıda olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the effect of the biomass increasing of different sediments using in the aquaculture of T. tubifex which is the most significant live bait using in the aquaculture of fish especially aquaculture of the aquarium fish. This study was carried out in seven different aquaculture media with three repetitive in closed-loop system that made of 21 plastic tanks in Çanakkale On Sekiz Mart University Marine Science and Technology Aquaculture of Ornamental Fish Laboratuary. In this study which has been continued 60 days volcano peat, zeolite, 0.5-1 mm quartz sand, 1-3 mm quartz sand, 3-5 mm quartz sand, sea sand and egg parcels were used as the culture media. In this study 50 gr tubifex tubifex were stocked in every culture media and were fed in proportion as one percent of their total weight, daily. According to the measurements of weights which performed at the end of the study, despite the fact that reproduction of tubifex tubifex occurred in culture media decreased by half when it compared with the initial weight in every culture media but egg parcels. Numerous offsprings have been found in the media with sea sand and a lot of cocoons in the culture media with 0.5-1 mm quartz sand however it has been determined that the culture media which is the best for the highest growth rate and development of worms was the media with egg parcels. The reason of this was concluded to be due to the other sediments was made of inorganic material despite the organic structure of egg parsel.