Automation of administrative and education operations at the e-school through modeling, design and implementation of an interactive administrative system
İnteraktif bir yönetim sisteminin uygulanması, tasarım ve modelleme yoluyla e-okul'daki idari ve eğitimsel işlemlerin otomasyonu
  1. Tez No: 424156
  2. Yazar: MOAYAD AWNY SABRI AL-SAMURAI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. TANER ALTUNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Al-Hassan Bin Ali Ortaokulu Irak' ta halen idari ve eğitimsel işlemler için kâğıt evrak işleriyle uğraşan binlerce okuldan yalnızca bir tanesidir. Bunun yanında, bu okullar eğitimde bilgi teknolojilerini kullanmayı veya yeni e-eğitim (elektronik öğrenme) ve e-yönetim tekniklerini kullanmayı reddetmektedir. Bu çalışmadaki ana amaç öğrenci, öğretmen ve veliler için üç ana portal içeren bir web sitesi tasarlayarak ve hazırlayarak bu okuldaki kâğıt evrak işlerini azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Web sitesi yukarıda bahsedilen sorunları tanımlamak ve çözmek amacıyla hazırlanmıştır. Araçlar Visual Basic.NETdilini içeren ASP.NET ve Microsoft Visual Studio 2010 kullanarak web sitesini tasarlama ve yönetmeye dayanmaktadır. Buna ek olarak, bazı sayfaların veri tabanlarını oluşturmak amacıyla SQL Server da kullanılmıştır. Böylelikle, okuldaki işleri otomasyona geçirmek amacı taşıyan bu çalışma başarıyla tamamlanmıştır. vii Son olarak, okuldaki her öğretmen sınav sonuçları ve öğrenci devamsızlıklarının yanı sıra ev ödevi ve dersleri web sitesine yükleyebilmekte öğrenciler ise bu bilgileri indirebilmekte ve ev ödevlerini yükleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Al-Hassan Bin Ali secondary school is one of thousands of schools in Iraq that still used the paper work in administrative and education. In addition, those schools were refused to use information technology in education or use any of new E-learning or E-management techniques. In this study, the main purpose is to eliminate or reduce the paper work at this school by designing and constructing a web site with three main portals for student, teachers and parents. The website has been designed to diagnose and address the problems mentioned above. The tools are based on designing and managing the website by using Microsoft Visual Studio 2010, and ASP.Net, which includes the Visual Basic.NET language. Moreover, SQL Server was also used to build the database of some pages. Therefore, the objective of this work, which is to automate the work at the school, has been v accomplished properly. Finally, each teacher has the ability to upload homework and lecture as well as exam grades and absents to the students whose have the ability to download and upload the solution.