Comparison of probability of error performance for truncated Bessel and Bessel Gauss beams
Kesik Bessel ve Bessel-Gauss ışınlarının hata oranı performans karşılaştırılması
- Tez No: 424155
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, serbest uzay optik sistemlerde kesik Bessel ve Bessel-Gauss ışınlarının hata olasılığı ve sinyal-gürültü oranı performansları karşılaştırılmıştır. Kaynak ışınları kesik Bessel ve Bessel Gauss ışını olarak belirlenmiştir. Bu ışınların ilerleyişlerinin benzetimi MATLAB'da yapılmıştır. Bu simulasyonlar rastgele faz tabakaları modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Rastgele faz tabakaları, gerçekteki atmosfer türbülansını modellemek için kullanılmıştır. Veri sembolleri alıcıya bu rastgele faz tabakaları üzerinden gönderilmiştir. Bu haberleşme sisteminin hata olasılığına ulaşmak için hata sayımı uygulanmıştır. Bu yolla, ışınların performans karşılaştırılması çıkarılmış ve ilgili çizimler çalışmada yer bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, probability of error and SNR performances of truncated Bessel and Bessel-Gauss beams in free space optical communication system were compared. Source beams were determined as truncated Bessel and Bessel-Gauss beam. Then, the simulation of propagation of these beams was simulated in MATLAB. This simulation was performed by using random phase screen approach. Random phase screen was used as a model of the turbulent atmosphere in reality. Data symbols were transmitted to receiver side through the random phase screen. To reach the probability of error of this communication system, error counting was applied. By this way, performance comparison of the beams was derived and relative plots were located in this paper.