The scattering process of cylindrical waves by a convex hyperbolic reflector
Silindirik dalgaların dışbükey hiperbolik bir yansıtıcıdan saçılması
  1. Tez No: 424157
  2. Yazar: SÜLEYMAN BURAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA UMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, mükemmel iletken dışbükey hiperbolik bir yansıtıcıdan saçılan alanlar, fiziksel optiğin değiştirilmiş teorisi ve fiziksel optik teorisi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Bununla birlikte, geometrik optik ve köşe kırınım alanları durağan faz yöntemi ve köşe noktası tekniği ile hesaplanmıştır. Düzgün kırınımlı alan ifadeleri kırınımın düzgün teorisi yöntemi ile elde edilmiştir. Dahası, fiziksel optiğin değiştirilmiş teorisi ile fiziksel optiğin sonuçları çizdirilmiş ve sayısal olarak karşılaştırılmıştır. Geometrik optik ve düzgün kırınım alanlarının sonuçları da bununla birlikte çizdirilmiş ve sayısal olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the scattered fields by a perfectly conducting convex hyperbolic reflector were investigated by using the methods of modified theory of physical optics and physical optics. Furthermore, the geometrical optics and edge diffracted fields were evaluated by the stationary phase method and the edge point technique, respectively. The uniform diffracted field expressions were obtained by the method of the uniform theory of diffraction. Moreover, the results of modified theory of physical optics and physical optics were plotted and compared numerically. The results of geometrical optics and uniform diffracted fields were also plotted and analyzed numerically.