Parasetamol, diklofenak ve karbamazepinin ozonasyon tekniği ile parçalanabilirliğinin saptanması
Determination of paracetamol, diclofenac and carbamazepine degradability by ozonation technology
- Tez No: 424212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜLNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, parasetamol, diklofenak ve karbamazepin ilaçlarının ozonolitik parçalanmaları çalışılmıştır. Ozonolitik degradasyon üzerine pH ve konsantrasyonun etkisi araştırılmıştır. Degradasyon üzerine pH'ın etkisinin araştırılması için ilaç etken maddelerinin pH'sı 3, 5, 7 ve 9'a ayarlanmıştır ve optimum pH seviyeleri parasetamol ve diklofenak için 7, karbamazepin için 3 olarak belirlenmiştir. İlaç etken maddelerinin 100 mg/L konsantrasyonda degradasyonları parasetamol ve diklofenak için ilk 30 dk ve karbamazepin için ilk 10 dk sonra % 99 oranında degrade olduğu gözlenmiştir. TOK giderimi 60 dk sonra Karbamazepin için % 32, diklofenak için % 16.1 ve parasetamol için % 17.5 olarak belirlenmiştir. Respirometrik (BOİ5) analiziyle ozonolitik degradasyon ürünlerinin çevresel anlamda zararsız ve degradasyon ürünlerinin aktif çamur, deniz ve nehir suyunda parçalanabilir olduğunu göstermiştir. Elde edilen test sonuçlarına göre ozonasyon sucul ortamlardan kullanılan bu ilaçların giderimi için oldukça etkili ve çevreci yöntem olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study ozonolytic degradation of paracetamol, diclofenac and carbamazepine were evaluated. Effect of pH and concentration of drug solution on ozonolytic degradation were studied. In order to determine of pH effect on degradation, pH 3, 5, 7 and 9 were fulfilled. Optimum pH was determined to be 7 for paracetamol, diclofenac and to be 3 for carbamazepine, respectively. The 99% drug degradation was observed within first 30 min for paracetamol and diclofenac, 10 min for carbamazepine at 100 mg/L concentration. The total organic carbon (TOC) removal was determined 32 % for carbamazepine, 16.1 % for diclofenac and 17.5 % for paracetamol after 60 min ozonation. Respirometric Biologic Oxygen Demand (BOD5) was showed that ozonolytic degradation products environmentally friendly due to degradation products degradable in activated sludge, river water and sea water. According to test results ozonation is a highly effective way to remove the drugs from aqueous solution.