Hazır beton üretiminde atık yönetimi
Waste management in ready mixed concrete production
- Tez No: 424217
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnşaat sektörünün girdilerinden biri olan hazır betonun üretimi ve kullanımı sırasında oluşan atık, özelliği ve miktarı farklı çevresel ve ekonomik sonuçlar doğurmaktadır. Günümüzde işletmeler gerek rekabet şanslarını artırmak gerekse çevresel önlemlerden dolayı, atıkların geri dönüşümü konusuna önem vermek zorundadırlar. Bu çalışmada, Türkiye genelinde hazır beton atıklarının geri dönüşümünün nasıl sağlandığı, konu ile ilgili mevzuatın gereklilikleri, geri dönüşüm üniteleri ve bu ünitelerin kullanım şekilleri ile kullanımlarının işletmeye ve çevreye getireceği fayda ve maliyetler incelenmiştir. Konu ile ilgili karşılaştırma ve incelemelerin yapılabilmesi için gerekli veriler Türkiye genelinde Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)'ne bağlı işletmelerden anket yolu ile toplanırken geri dönüşüm ünitesine sahip olan ve ünitenin çalışması sırasında girdi, süreç ve çıktıları kayıt altında tutan bir tesiste de örnek uygulama yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, hem anket hem de örnek uygulama sonuçları bir biri ile karşılaştırılarak Türkiye genelinde kullanılabilecek veriler elde edilmiş ve bu veriler kullanılarak Türkiye için taze betonun geri dönüşümünün ne derece önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Production and use of ready mixed concrete (RMC) -which is one of the most important input of construction projects- lead various environmental and economic consequences due to the amount and characteristics of the generated waste. RMC producers have to pay attention to waste recycling issues in order to both improve their competitive advantages and fulfill environmental obligations. The aim of this study is mainly to discuss and analyse how recycling of RMC waste is achieved, what the requirements of legislation for recycling are, how the recycling units are used and what the environmental advantages and operation costs of these units are in Turkey. While required data, has been collected by a questionnaire survey which has been undertaken with the members of Turkish Ready Mixed Concrete Organization (TRMCO) one of the RMC producer's plant, which has a recycling unit and which keeps records related with the input, process and output of the recycling unit regularly was observed as a case study. The data obtained and results of the study show the importance of recycling in terms of both environment and national economics and provide a reference point to Turkish RMC producers and government in order to compare the production output related with recycling of concrete.