Hazır beton santralı atık suyunun beton üretiminde karma suyu olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of ready mixed concrete plant waste water as mixing water in concrete production
- Tez No: 180407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ivHAZIR BETON SANTRALI ATIK SUYUNUN BETON ÜRET M NDEKARMA SUYU OLARAK KULLANILAB L RL Ğ N N ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Engin NALLIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTemmuz 2006ÖZETBu çalışmada, hazır beton santralı atık suyunun beton üretiminde karma suyuolarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.Bu amaçla beton üretiminde karma suyu olarak içme suyu ( S) ve atık su (AS)kullanılmıştır. Daha sonra S içerisine %25, %50 ve %75 oranlarında ASkarıştırılarak 5 farklı beton üretilmiştir. % 100 S ve % 100 AS kullanılanbetonlara % 0,5, % 1, % 1,5 ve % 2 oranlarında (çimento ağırlığının %' si)süper akışkanlaştırıcı (SA) katkı katılarak 8 tane katkılı beton, toplamda ise 13beton üretilmiştir. Hazırlanan bu karışımlarda taze beton sıcaklığı, çökme, tazebeton birim ağırlığı ve hava miktarı belirlenmiştir. Elde edilen betonlardan150x150x150 mm boyutlarında küp numuneler alınmıştır. Numuneler 2, 7 ve 28gün süreyle laboratuar kürüne tabi tutulmuştur. Sertleşmiş beton numuneleriüzerinde basınç dayanımı deneyi yapılmıştır. SA kullanılan betonlar ile SAkullanılmayan betonlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. %100 S kullanılanbetonlar hem katkısız hemde SA katkılı üretilen betonlarda en yüksek dayanımıgöstermiştir.vElde edilen sonuçlar, üretilen katkısız ve katkılı betonların ilgili TürkStandartlarına uygun olduğunu ve hazır beton santralı AS' nun betonüretiminde karma suyu olarak kullanılabileceğini göstermiştir.Bilim Kodu : 714.1.143Anahtar Kelimeler : Beton, Hazır beton, Atık su, Geri dönüşümSayfa Adedi : 77Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
viINVESTIGATION OF USABILITY OF READY MIXED CONCRETEPLANT WASTE WATER AS MIXING WATER IN CONCRETEPRODUCTION(M.Sc.Thesis)Engin NALLIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTIn this study, the usability of ready mixed concrete plant waste water as mixingwater in concrete production was investigated.For this purpose, drinking water ( S) and waste water (AS) were used as mixingwater in concrete production. Afterwards mixing AS at the rate of 25 %, 50 %and 75 % in to S , 5 different kind of concrete has been produced.Superplasticizer (SA) was used 0,5 %, 1,0 %, 1,5 % and 2,0 % (by weight ofcement) in concrete mixtures which used as mixing water S and AS. Totally 13type of concrete were produced. In those prepared concrete, the temperature,slump, the unit weight of fresh concrete, and the amount of air have beenmeasured. From the obtained concretes, the cube specimens of 150x150x150mm have been taken. The specimens have been subjected to laboratory cure for2, 7 and 28 days. Compressive strength test was performed on the hardenedconcrete specimens. With and without SA concrete specimens have beenexamined as comparing. The highest compressive strength was obtained with100 % S concrete.viiThe obtained results have indicated that the containing additive and pureconcretes are convenient to the concrened Turkish Standards, and ready mixedconcrete plant waste water can be used as mixing water in concrete production.Science Code : 714.1.143Key words :Concrete, Ready Mixed concrete, Waste Water, RecyclingPage Number : 77Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ