HLA geni rs3077 ve rs9277535 polimorfizmleri ile kronik Hepatit B virüs enfeksiyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between chronic Hepatitis B virus infection with HLA gene rs3077 and rs9277535 polymorphisms
  1. Tez No: 424222
  2. Yazar: ERSİN AKGÖLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hepatit B Virüs (HBV) enfeksiyonu dünya genelinde yaklaşık 350 milyon insanı etkilemektedir. Kronik hepatit B (KHB) taşıyıcılarının %10-15'inde karaciğer sirozu, karaciğer bozukluğu ve hepatoselüler kanser gelişebilmektedir. HLA genindeki varyantlar HLA mRNA ekspresyonunu ve antijen sunumunu etkilemektedir. Bu vaka-kontrol çalışmasında HLA rs3077 ve rs9277535 polimorfizmlerininin HBV enfeksiyonunun kronikleşmesindeki etkisi araştırılmıştır. 294 KHB'li hasta grubu ile 234 doğal bağışık kontrol grubu RT-PCR (Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyon) yöntemi ile çalışılmıştır. HBV grubu ile kontrol grubu arasında rs9277535 alel sıklığı yönünden anlamlı bir fark bulunmuştur (P=0.05). Ayrıca AG haplotip bloğunun HBV'nin kronikleşmesine karşı koruyucu etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir (P=0.003). Bu çalışma kontrol grubunun doğal bağışık bireylerden oluştuğu beyaz popülasyondaki ilk çalışmadır. Bu çalışmada HLA-DPB1 geni rs9277535 A alelinin özellikle erkeklerde majör bir risk faktörü olduğu belirlenmiştir. Fakat rs3077 polimorfizminin anlamlı bir etkisi belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) affects approximately 350 million people worldwide. 10–15% of chronic carriers develop liver cirrhosis (LC), liver failure and hepatocellular carcinoma (HCC). Genetic variants in HLA genes influence HLA mRNA expression which might also affect antigen presentation. We evaluated the association between HLA gene polymorphisms and the risk for persistent HBV infection. HLA gene polymorphisms were investigated in a case–control study of 294 chronic HBV carriers and 234 persons with HBV natural clearance by using a real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). There was a significant association between the control and the case groups for rs9277535 allele frequencies (P=0.05), but not significant for rs3077. Additionally, the AG haplotype block showed a protective effect against the risk of persistent HBV infection (P=0.003). Our results demonstrate for the first time that HLA-DPB1 gene rs9277535 A allele, especially in male, has a major effect on the risk of persistent HBV infection, but not for rs3077.