Nar kabuğu (Punica granatum L.) bitkisinin yumuşak çeliğin korozyonu üzerine inhibitör etkisinin araştırılması
An investigation of inhibition effect of Punica granatum peel on the corrosion of mild steel
- Tez No: 424221
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada inhibitör olması beklenen nar kabuğu bitkisinin ekstraktının yumuşak çelik korozyonu üzerine inhibitör etkinlikleri pH a ve ekstrakt konsantrasyonuna bağlı olarak araştırılmıştır. Deneysel verileri elde etmek için alternatif akım impedansı, akım potansiyel eğrileri elde edilmesi, korozyon potansiyelinin zamanla değişim yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlardan pH a ve ekstrakt konsantrasyonuna bağlı olarak nar kabuğunun inhibitör olma durumlarının değiştiği gözlenmiştir. Nar kabuğu ekstraktının çalışılan pH 4 ve 6 da iyi bir inhibisyon olduğu gözlenmişken pH 8 de iyi inhibitör olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Punica granatum peel expected being good corrosion inhibitors due to the their molecular structure on corrosion of mild steel were investigated at different pHs and at different extract concentrations. To obtain the experimental data AC impedance, polarization curves measurement techniques The methods of corrosion potential time changes were used. The results showed that inhibition efficiency change with pH and extract concentration. It was observed that the extract of Punica Granatum decreased corrosion rate of mild steel at pH 4 and 6. It was also found that inhibition efficiency of the extract was fairly bad at pH 8.