Mersin ili turunçgil paketleme evlerinde Penicillium digitatum izolatlarının bazı fungisitlere karşı duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of sensitivty to some fungicides on Penicillium digitatum isolates in mersin citrus packing house
  1. Tez No: 424231
  2. Yazar: GÖNÜL İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Mersin ili turunçgil paketleme evlerinde Penicillium türlerinin popülasyonu belirlenmiş ve elde edilen 36 P. digitatum izolatının fludioxonil, imazalil ve thiabendazole'e duyarlılıkları araştırılmıştır. Paketleme evlerinde en yüksek Penicillium popülasyonu ürün girişinde elde edilmiştir. Paketleme evlerinde yaygın olan türün Penicillium digitatum olduğu görülmüştür. Fludioxonil in vitro'da P. digitatum izolatlarının miseliyal gelişmesini 1 ppm'in altında engelleyerek en etkili fungisit olmuştur. In vitro etkinlik denemesinde imazalil'e iki, thiabendazole'e ise yedi P. digitatum izolatı dirençli olmuştur. Valensiya portakal meyvelerinde P. digitatum'un hastalık oluşturmasını imazalil ve thiabendazole benzer şekilde engellemiş, fludioxonil'in ise etkisi çok düşük olmuştur. Fungisitlerin meyve çürüklüğü üzerine etkileri duyarlı P. digitatum izolatında, dayanıklı izolata oranla daha yüksek olmuştur. Duyarlı P. digitatum izolatında imazalil ve thiabendazole'e karşı direnç oluşumu ortaya çıkmazken, fludioxonil'de ikinci aktarmada direnç oluşmuştur. Sonuçlar paketleme evlerinde fungisit karışımlarının kullanılmasının direnç oluşumunu engellemede önemli olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the population of Penicilium spp. was assessed in the packinghouses of Mersin province and an obtained 36 P. digitatum isolates sensitivity to fludioxonil, imazalil and thibendazole was examined. In the packinghouses the highest population rate of Penicillium was detected at the fruit entrance areas and Penicillium digitatum was found as the common variety. In vitro, fludioxonil was the most efficient fungicide which inhibited the mycelial development of P. digitatum isolate below 1 ppm. In vitro efficiency evaluations has revealed two imazalil resistant and seven thiabendazole resistant P. digitatum isolates. On Valencia orange fruit, imazalil and thiabendazole restrained the fungus development at similar rates but the effectiveness of fludioxonil was dramatically low. With respect to fruit decaying, fungicides were more efficient on sensitive P. digitatum isolates compared to the resistant ones. Sensitive P. digitatum isolate hasn't developed resistance to imazalil and thiabendazole however, during the second transmission fludioxonil resitance occured. These results suggest that fungicide combinations may be an important practise for preventing the resitance development in packinghouses.