FeSe-122 süperiletkenlerin üretimi, karakterizasyonu ve fiziksel özellikleri
Producing characterization and physical properties of FeSe-122 superconductors
- Tez No: 424232
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma kapsamında, tek kristal AFe2Se2 (A= Ba, Sm) yanısıra, K0.8Fe2Se2 ve FeTe1-xSex (x=0.2) örnekler hazırlandı. Öncelikle, one-step sentez ve self-flux tekniğiyle ana kompozisyonun üretimi için başlangıç malzemesinin hazırlanması gerçekleştirildi. Elde edilen başlangıç malzemeleri kullanılarak, süperiletkenlik ve fiziksel özellikleri iyi olan, Fe-tabanlı FeSe-122 tek kristal yapıda süperiletkenler elde edilmiştir. Daha sonra da üretilen bu malzemelerin mikroyapısal özellikleri x-ışını kırınımı yöntemi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı x-ışınları spektroskopisi (EDS), manyetodirenç ve manyetik özelliklerinin analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the single crystals of AFe2Se2 (A= Ba, Sm), K0.8Fe2Se2 and FeTe1-xSex (x=0.2)systems were prepared. Firstly, to produce the superconducting materials by using both one-step senthesis and flux technique, the precursors were prepared. After that, by using those precursors the single crystals of FeSe-122 superconductors having good quality and superconducting properties were obtained. Then produced samples were characterized by using XRD, SEM-EDS, magnetic resistivity and magnetic techniques.