Sudan suya ısı pompasının farklı su sıcaklıklarındaki performansının incelenmesi
Performance analysis of different water temperature of water to water heat pump
  1. Tez No: 424241
  2. Yazar: MUSTAFA KOLUKISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, deneysel olarak sudan suya ısı pompasının, farklı su sıcaklıklarındaki performansı incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda su kaynaklı bir ısı pompası deney düzeneği kurulmuştur. Sistemde soğutucu akışkan olarak 134a kullanılmıştır. Deneyler, kondenser suyu giriş sıcaklıkları 15.2, 17, 19 ve 22 C, su debisi ise 100-300 L/h aralığında ve evaporatör kapasitesi sabit olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Deneylerde ısı pompasının kondenser ve evaporatör sıcaklıkları ve basınçları ölçülerek, ısı pompası ısıtma tesir katsayısı, kompresör gücü ve kondenser kapasitesi hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; ısıtma tesir katsayısının kondenser giriş suyu sıcaklığı ile ters, su debisi ile doğru orantılı olarak artıp azaldığı, kompresör güç tüketimi ve kondenser kapasitesinin ise, kondenser giriş suyu debisi ile ters, su sıcaklığı ile doğru orantılı olarak artıp azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of experimental water to water heat pump was studied in different water temperatures. For this purpose, water source heat pump testing apparatus was established. R134a was used for as refrigerant in system. The tests were realized to condenser water inlet temperature of condenser is in the range of 15.2, 17, 19 ve 22 C and water discharge was in the range of 100-300 L/h and evaporator capacity was constant. By measured evaporator and condenser temperatures and pressures of heat pump, heating coefficient of performance, compressor power and condenser capacity was calculated. According to the results obtained, it was observed that coefficient of performance is inversely proportional condenser water inlet temperature and directly proportional water discharge, compressor power consumption and condenser capacity is inversely proportional condenser water inlet discharge and directly proportional water temperature.