Güneş kollektörlerinin ısıl değişiminin verimlilik üzerine etkileri
The effects of heat on the solar energy collectors and their productivity
  1. Tez No: 424296
  2. Yazar: ŞAHABETTİN HASAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM İMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Fotovoltaik paneller (güneş pilleri), güneş ışığından aldıkları reel foton enerjisini, yarı iletken yapısal özellikleri ile elektrik enerjisine dönüştürürler. Fotovoltaik paneller maruz kaldıkları güneş ışığının şiddetine ve enerji etkinliğine bağlı olan fonksiyonel bir değişimde emk üretirler. Üretilen bu emk'nın ve dolayısıyla panelin elektriksel güç sağlama büyüklüğünün tespiti, ışık ve sıcaklık kavramlarının kullanıldığı fiziksel parametrelerle birlikte ele alınmaktadır. Bu çalışmada, monokristal ve polikristal yapıdaki fotovoltaik paneller kullanılarak, farklı sıcaklık ve farklı güneş ışığı şiddetlerinde, elektriksel enerji dönüşümleri incelenmiştir. Uygulamaların gerçekleştirilmesi ile fotovoltaik panellerdeki ısıl değişimin enerji üretimi üzerine etkileri ele alınmıştır. Gerçekleştirilen araştırma uygulamaları ve incelemelerden elde edilen çıkarımlar ile fotovoltaik panellerdeki ısıl değişimin enerji üretimi üzerine etkileri için fonksiyonel değişim esasları elde edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic panels (solar cells), they receive real photon energy from sunlight, convert to electrical energy by the semiconductor structural features. Photovoltaic panels produce an emk, in a change of functional depending on exposed to severity of sunlight. Produced emk or rather determine of providing electrical power, it should be dealt with the physical parameters that used in the concepts of light and temperature. In this study, usage of photovoltaic panels of monocrystalline and polycrystallineon structured, for different atmospheric temperature and different sunlight intensity, electrical energy conversions are studied. With the realization of the applications, thermal change of photovoltaic panels effect upon the energy production is discussed. With the conclusions obtained from the research applications and analyses, for heat exchange in photovoltaic panels to effects upon energy production, they were obtained principles of functional changes and they were interpreted.