Ölçme esaslı akım transformatörlerinde çalışma bölgesi ve kararlılık analizi
Operating zone and stability analysis in current transformers based on measurement
- Tez No: 424297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elektrik enerjisinde ölçüm işlemleri; enerji, akım ve gerilim büyüklüklerinin öğrenilmesine yaptığı katkı kadar, koruma ve faturalandırma bilgileri için de büyük önem arz eder. Elektrik enerjisi ölçümünde en önemli faktör, çoğu zaman akım olmaktadır. Akımın negatif veya pozitif yönde hatalı ölçülmesi, amaçlanan uygulamaların erken ya da geç devreye girmesine neden olabileceği gibi, hatalı faturalandırmaya da sebep olabilir. Ölçümün direkt gerçekleştirildiği primer sistemlerde bu faktörler direkt olarak ölçü aletinin ölçme hassasiyeti ve doğruluğu ile ilgilidir. Ölçümün sekonder olarak gerçekleştirildiği ölçüm yöntemlerinde akım ölçü transformatörünün özellikleri de büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, farklı akım ölçü transformatörlerinin karakteristik incelemeleri gerçekleştirilerek, normal çalışma bölgesinin altında ve üstündeki akım değerleri için hata analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, uygulamada karşılaşılabilecek hata tiplerinin sebep olacağı sorunlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Measuring operations on electrical energy, as it's contribution to the learning for values of energy, current and voltage; they are great important for informations of protection and billing. In the energy measurement, the most important factor is current. False measurements on direction of negative or positive for the current, about intended applications as may be cause to entering the early or late activation, it can also cause incorrect billing. Also, in primary systems that measurements are executed directly, these factors are related to measurement sensitivity and accuracy the of measurement tools. In measurement methods, which are performed as secondary, characteristics of the current measurement transformers have also great importance. In this study, the characteristics of different current measurement transformers are investigated, the fault analysis is realized for the up and down values from the normal current values. Moreover, it is evaluated some issues in application, which is caused by some kind of errors.