Antalya Orman Bölge Müdürlüğünde yayılış gösteren Kızılçam meşcereleri için uyumlu gövde profili denklem sistemlerinin geliştirilmesi
Development of compatible taper and volume equatons for calabrian pine in Antalya regional directorate
- Tez No: 424305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gövde profili modellerinin oluşturulmasında günümüze kadar pek çok araştırmacı tarafından değişik yöntemler kullanılmış ve gövde çapını belirlemede zengin bir literatür oluşmuştur. Bu çalışmada, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nde yayılış gösteren Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ağaçları için Demaerschalk (1972), Demaerschalk (1973), Bruce ve ark. (1968), Max and Burkhart (1976), Parresol ve ark. (1987), Jiang ve ark. (2005) ve Cao ve ark., (1980) denklemleri kullanılarak uyumlu gövde çapı ve gövde hacim denklemleri geliştirilmiş ve bu denklemlerin başarı durumları karşılaştırılmıştır. Araştırmada deneme alanlarının belirlenmesinde yaş, bonitet ve sıklık parametreleri dikkate alınmıştır. Belirlenen 216 deneme alanın her birinde bir örnek ağaç alınarak toplamda 216 ağaç incelenmiştir. Çalışma kapsamında test edilen gövde çapı modelleri çap ve gövde hacim tahminleri için başarılı sonuçlar vermiştir. Modeller arasında gövde çapı tahminlerinde en başarılı model Jiang ve ark. (2005) tarafından geliştirilen model olurken, gövde hacim tahminleri için en başarılı model ise Demaerschalk (1972) tarafından geliştirilen model olmuştur. Jiang ve ark. (2005) tarafından geliştirilen gövde çapı modelinin belirtme katsayısı 0.977 iken Demaerschalk (1972) tarafından geliştirilen gövde hacim denkleminin belirtme katsayısı ise 0.969'dur. En başarılı gövde çapı denklemi Jiang ve ark.
Özet (Çeviri)
The construction of such equations has taken a number of approaches as demonstrated by the vast amount of literature in this area. The compatible taper and volume equations were developed by using Demaerschalk, (1972), Demaerschalk, (1973), Bruce et al. (1968), Max and Burkhart (1976), Parresol et al. (1987), Jiang et al. (2005) and Cao et al. (1980) equations for Calabrian Pine (Pinus brutia Ten.) trees located in Antalya Forest District Directorate, and these models' fitting results were compared.For determining the sample plots some parameters such as age, site class and density were used. One sample trees were cut down in 216 sample plots and totally 216 trees were examined. The proposed models generally performed better for tree diameter and tree volume. Results show that the Jiang et al. (2005) taper equation was superior to the other equations in predicting diameter, while the Demaerschalk (1972) taper model provided the best predictions for tree volume than the other models. The coefficient of the determination of the stem profile equation is 0.977, while the coefficient of the determination of the stem volume equation is 0.969. The best predictive Jiang et al. (2005)'s stem taper equation and Demaerschalk (1972)'s stem volume equation were decided to be appropriate at 0.05 significant level for the studied Calabrian Pine trees by testing independent data. In this study, the volume equation based on Demaerschalk (1972)'s equation produced better predictive volume predictions than Uğurlu and Özer (1979) and Çatal (2009)'s double entry volume equation and tables. The results obtained have shown that the models formulated can be used to predict stem taper and stem volume of Calabrian Pine trees in Antalya where the data were gathered.