Kızılçam'da bonitet sınıflarına göre ürün çeşitliliğinin araştırılması: Antalya Orman Bölge Müdürlüğü örneği
The evaluation of wood products for site classes of calabrian pine: A case study for Antalya regional directorate of forestry
  1. Tez No: 424304
  2. Yazar: MURAT UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Antalya yöresi Kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinin bonitet sınıflarına göre ürün çeşitliliğinin araştırıldığı bu çalışma, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisindeki doğal-saf Kızılçam meşcerelerinde yürütülmüştür. Araştırmada örnek alanlarının belirlenmesinde yaş, bonitet ve sıklık parametreleri dikkate alınmıştır (8 yaş sınıfı, 3 bonitet sınıfı, 3 kapalılık oranı ve 3 tekerrür). Belirlenen 216 örnek alanından ikişer örnek alınarak toplamda 432 ağaç incelenmiştir. Çalışmada her bir bonitet sınıfı için göğüs çapı ile ürün çeşidi hacim oranları arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde ''Regresyon Analizi'' kullanılmıştır. Tomruk ürün çeşidi oranı için yapılan genel değerlendirme sonucunda göğüs çapı ile tomruk oranı arasındaki ilişkinin %95 düzeyinde olduğu ve standart hatasının ise 5,884 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca I., II. ve III. bonitet sınıflarında göğüs çapı ile tomruk oranı arasındaki ilişki katsayılarının sırasıyla, %95, %93 ve %92 düzeyinde olduğu ve standart hatalarının da sırasıyla 5,052, 6,990 ve 6,759 olduğu tespit edilmiştir. Direk ürün çeşidi oranı için yapılan genel değerlendirme sonucunda göğüs çapı ile direk oranı arasındaki ilişkinin %77 düzeyinde olduğu ve standart hatasının ise 0,494 olduğu ortaya konulmuştur. Bonitet sınıfları için yapılan değerlendirmede ise I., II. ve III. bonitet sınıflarında direk ürün çeşidinin ilişki katsayılarının sırasıyla, %79, %84 ve %85 ve standart hatalarının ise 0,515, 0,385 ve 0,418 olduğu belirlenmiştir. Sanayi odunu ürün çeşidi oranı için yapılan genel değerlendirme sonucunda göğüs çapı ile sanayi odunu oranı arasındaki ilişkinin %93 düzeyinde ve standart hatasının 2,361 olduğu; bunun yanında I., II. ve III. bonitet sınıflarında sanayi odunu ürün çeşidinin ilişki katsayılarının ise %87, %71 ve %82 düzeyinde olduğu ve standart hatalarının da 0,357, 5,256 ve 0,296 olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to evaluate the wood products of Antalya Regional Directorate of Forestry Calabrian Pines (Pinus brutia Ten.) in pure and natural stands with the site classes. For determining the sample plots some parameters such as age, site class and density (9 age classes, 3 site classes, 3 density rate and 3 replications) were used. Two sample trees were cut down in 216 sample plots and totally 432 trees were examined. Regression analysis was used for investigation of relationships between product variety and diameter at breast height for each site class. As a result of evaluation it was found on 95% between diameter at breast height and timber ratio and standard error was found 5,884. Also, for I., II. and III. site class, this relationship were found 95%, 93% and 92%, and their standard errors were 5,052, 6,990 and 6,759 respectively. An evaluation of pit prop products ratio, the relation between diameter at breast height and pit prop ratio were found 77% and standard error was 0,494; for I., II. and III. site classes these relationships are, 79%, 84% and 85% level, their standard errors were determined to 0,515, 0,385 and 0,418 respectively. There is general evaluation for industrial wood ratio and the result shows that the relation between diameter at breast height and mine pole is 93% and standard error is 2,361; for I., II. and III. site index classes, industrial wood ratio relations are 87%, 71% and 82% level, their standard errors were determined to 0,357, 5,256 and 0,296, respectively.