Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nde av turizminin rekreasyonel arz-talep yönünden incelenmesi
An Investigation on the recreational supply and demand of hunting tourism, Antalya case study
- Tez No: 130786
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET“ANTALYA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE AV TURİZMİNİN REKREASYONEL ARZ VE TALEP YÖNÜNDEN İNCELENMESİ”Yaban hayatı alanları insanlara çeşitli rekreasyon fırsatları sunmaktadır. Bunlardan biri de avcılıktır. Son yıllarda av turizmi, ekonomiye sağladığı önemli gelir nedeniyle Türkiye'de popüler bir rekreasyonel aktivite durumuna gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki av turizminin genel özelliklerini detaylı olarak ortaya koyarak, av turizminde arz ve talep yönünden yaşanan sorunlara ormancılık politikası ve yönetimiyle ilişkili çözümler ve öneriler getirebilmektir. Bunun yanında, Türkiye'deki av turizminin uluslararası boyutlara ulaşmasıyla ilgili çalışmalara bilimsel ve teknik yönden katkıların sağlanması da hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında av turizmi arzım av alanlar oluştururken, talebini avcılar oluşturmaktadır. Av alanları ve avcılar ile ilgili bilgiler birçok kurum ve dernekten toplanarak bir araya getirilmiştir. Av turizminde arz ve taleple ilgili bilgilerin toplanması aşamasında anket, gözlem ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nde av turizmine açık alanlara gidilerek yerinde incelemeler yapılmıştır. Av turizmi talebinin analizi amacıyla avcı derneklerine üye avcılara anket yapılmıştır. Elde edilen tüm bulgular bu çalışmada değerlendirilmiştir. Bu çalışmada av turizminde özellikle planlama yönünden eksiklikler olduğu saptanmıştır. Ayrıca örnek alanlarda av hayvanları populasyonlarının genellikle yeterli düzeylerde olmadığı ve av turizmi için yetersiz kaldıkları saptanmıştır. Av turizminde doğru ve kalıcı çözümün iyi bir planlamaya ve ana amaçlar doğrultusunda belirlenmiş politikalara bağlı olduğu ortaya konmuştur. Av turizminde dünya standartlarının yakalanabilmesi amacıyla gerekli çözüm önerileri.verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY“AN INVESTIGATION ON THE RECREATIONAL SUPPLY AND DEMAND OF HUNTING TOURISM, ANTALYA CASE STUDY”Wildlife areas present various recreational opportunities for people. Hunting is one of them, which also became the most popular recreational activity in Turkey, because of providing significant income to economy in the last years. The objective of this study is to propose some suggestions and solutions for the problems based on supply and demand of hunting tourism, regarding forestry policy and administration while monitoring the general characteristics of hunting tourism in Antalya. Thus, it is aimed to provide scientific and technical aid to the studies for refining the Turkish hunting tourism and achieves international standards. In this study, hunting tourism supply is related with hunting areas while hunting demand is related with the hunters. Data, related to hunting areas and the hunters have been gathered from many foundations. Observation, questionnaire and interview techniques have been used for collecting of data about demand and supply of hunting tourism. Hunting areas have been visited in Antalya to find out details about supply of hunting tourism. The questionnaires have been made to the members of hunter associations for analysing demand of hunting tourism. The results of all findings have been evaluated in the study. Consequently, it was found that the problems of hunting tourism are mostly about the structural planning of hunting areas. On the other hand, the amounts of hunting animals' population were insufficient for hunting tourism. Also, the success in hunting tourism is related with good planning and political evaluations. These solutions have been suggested to reach desired level in hunting tourism. VII