Yarıkurak alanlarda azot mineralizasyonunun belirlenmesi (Yusufeli örneği)
Determination of mineralization in semiarid areas (sample of Yusufeli)
  1. Tez No: 424309
  2. Yazar: SİNEM EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Artvin ili Yusufeli ilçesi Bıçakçılar mevkiinde bitki örtüsünün, bakının toprak özellikleri ve azot mineralleşmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, iki bakı grubu ve ardıç, karaçalı ve çayırlık olmak üzere üç farklı bitki örtüsü seçilmiştir. Toplam 18 örnekleme alanında ve 54 toprak örneğinde çalışılmıştır. Toprak özellikleri ve azot mineralleşmesini belirlemek için arazide bir sefer örneklemeler yapılmıştır. Azot mineralleşmesi, laboratuar inkübasyon metodu ile belirlenmiştir. Toprak özelliklerinden, tekstür, pH, organik madde, toplam azot, hacim ağırlığı, kireç, iskelet içeriği, C/N oranı analizleri yapılmıştır. Azot mineralleşmesi için Amonyum ve Nitrat ölçümleri yapılmıştır. 0-15 cm derinlik kademesinde 63 günlük azot mineralleşmesi, ardıç alanında 69 kg/ha, karaçalı alanında 94 kg/ha ve çayırlık alanlarda 90 kg/ha olarak bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucunda, karaçalı alanlarındaki mikroorganizma faaliyetlerinin diğer alanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Toprak özellikleri ve mineralizasyon üzerinde bakı ve bitki örtüsü farklılığın etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of vegetation type and aspect on soil properties and nitrogen mineralization were investigated in Bicakcılar area in Yusufeli, Artvin. For this puspose, two slope and three vegetation types (juniper, gorse and grassland) were selected. It was studied at 30 samples areas and 54 soil samples. To determine of soil properties and soil nitrogen mineralization, it was measured once in the area. Nitrogen mineralization was determined laboratory incubation method. Soil properties such as texture, pH, organic matter, Total nitrogen, bulk density calcium carbonate (lime), skeleton content, C/N ratio were analayzed. For nitrogen mineralization, ammonia and nitrate were analayzed. In the 0-15 cm soil deep, 63 day nitrogen mineralization, was found 69 kg/ ha in juniper, 94 kg/ha in gorse and in 90 kg/ha grassland areas. At the end of the investigation, Microorganism activities were found grasslands higher than the other areas. Aspect and vegetation type were affected on soil properties and nitrogen mineralization.