Renal insülin sinyal iletim yolağında tip 1 diyabetle meydana gelen moleküler değişimlerin araştırılması: Resveratrolün etkileri
Investigation of molecular changes in renal insulin signaling pathway with diabetes: Effects of resveratrol
  1. Tez No: 424330
  2. Yazar: GAMZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SADİ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLGEHAN PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsülin hormonunun yokluğu veya yetersizliği sonucu oluşan, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasını etkileyen diyabet, pek çok dokuda harabiyet meydana getirmektedir. Kuvvetli bir antioksidan ve anti-inflamatuar molekül olan resveratrol, çeşitli hastalıkların önlenmesinde veya tedavisinde kullanım potansiyeline sahip bir bileşiktir. Bu çalışma, diyabetin böbrek dokularında meydana getirdiği oksidatif stres ve inflamasyon durumunun ortaya çıkarılması ve bu değişimlerin, antioksidan enzimleri (cat, sod, gpx ve gst) ve insülin sinyal iletimini (insülin Rβ, irs-1, pi3k, akt, mtor) nasıl etkilediklerini ortaya çıkarmaya yönelik gerçekleştirilmiştir. Ayrıca resveratrolün bu parametreler üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada erkek eşit yaşta Wistar sıçanları; diyabetik (n=12), kontrol (n=12), resveratrol verilmiş diyabetik (n=9), resveratrol verilmiş kontrol (n=12) olmak üzere dört gruba ayrıldıktan sonra iki grupta diyabet, streptozotocin'in (55 mg/kg) intraperitoneal yoldan enjekte edilmesiyle oluşturulmuştur. Diyabet oluşumunun bir hafta ardından 20 mg/kg resveratrol, ilgili gruplara günlük tek doz olarak 3 hafta boyunca enjekte edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes, a disease arising by the lack of insulin hormone or its inability of usage, affects carbohydrate, lipid and protein metabolism leading to the destruction in variety of the tissues in the body. A strong antioxidant and anti-inflammatory agent resveratrol has a high potential to prevent or treat some of the diseases. This study was conducted to reveal the oxidative stress and tissue inflammation associated with diabetes in the kidney tissues and to examine the changes in antioxidant enzymes (cat, sod, gpx and gst) and the components of insulin signaling (insulin Rβ, irs-1, pi3k, akt, mtor) with diabetes. Additionally, effects of resveratrol on these parameters were evaluated. Male Wistar rats of equal age were divided into four groups as follows; diabetic (n=12), control (n=12), diabetic group supplemented with resveratrol (n=9), control group supplemented with resveratrol (n=12). Diabetes was induced in respective groups with single intraperitoneal streptozotocin (55 mg/kg) administration. One week after the diabetes, resveratrol was given as 20 mg/kg/day throughout 3 weeks.