Yüksek enerji fiziğinde kullanılan simülasyon teknikleri
Simulation techniques used in high energy physics
  1. Tez No: 424350
  2. Yazar: MURAT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, Yüksek Enerji Fiziği'nde kullanılan simülasyon teknikleri incelenmiştir. Analiz etme ve hesaplama paketi olan CompHep, Monte Carlo olay üreteci olan Pythia8 ve deneysel parçacık fiziği alanında kullanılan ROOT yazılım paketleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. 520 GeV de elektron pozitron bozonumu ve müon antimüon oluşumu (e + e+→ μ+ + µ-) gerçekleştirildi. 10, 25, 100 tane Higss bozonunun oluşumu incelendi. Higgs bozonu, simulasyon verilerinden yararlanarak ROOT ile histogramı oluşturulup grafiğinden Higgs bozonun kütlesinin yaklaşık 124,3 GeV/c2 olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated the simulation techniques that used in High Energy Physics. The CompHep package program that is used for analysis and computation, Phythia8 which is a Monte Carlo event generator, ROOT software package that is used in experimental high energy physics, are explained in details. The electron positron annihilation and muon antimuon creation is simulated at 520 GeV (e + e+→ μ+ + µ-). We investigated the Higgs Boson creation for 10, 25, 100 particles. We used the Higgs boson simulation data to draw the histogram with root and from the gradphic we see the mass of the Higgs boson as 124,3 GeV/c2.